Turecko má informace, že duchovní Fethullah Gülen, jehož vydání požaduje Ankara kvůli nedávnému pokusu o puč, by mohl uprchnout z USA. Uvedl to ve čtvrtek turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Podle agentury Reuters Bozdag jmenoval jako případné destinace Gülenova útěku Austrálii, Mexiko, Kanadu, Jihoafrickou republiku či Egypt.

Podle egyptského premiéra Šarífa Ismáíla neobdržel Egypt žádost o politický azyl od duchovního Gülena. Ismáíl také podle egyptské státní tiskové agentury MENA uvedl, že Káhira takovou žádost zváží, bude-li jí podána.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Islámský duchovní Fethullah Gülen, který žije od roku 1999 v USA, býval kdysi spojencem nynějšího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten ho ale nyní viní ze zosnování pokusu o puč z 15. července a Gülenovo hnutí Hizmet (Služba) označuje za teroristickou organizaci.

Gülen obvinění z přípravy puče odmítá, naopak naznačil, že pokus o převrat mohl zinscenovat sám Erdogan, aby zdůvodnil intenzivnější pronásledování svých kritiků. Washington Gülena vydat zatím odmítá, dokud mu Ankara nepředloží jasné důkazy o jeho podílu na pokusu o svržení vlády.

Sám duchovní vyzval Spojené státy, aby ho nevydávaly, neboť podle něj chce turecká vláda extradiční proces využít k politické odplatě. Po pokusu o puč již turecká vláda zatkla či propustila z práce tisíce Gülenových příznivců.

Do Německa uprchli někteří prokurátoři z hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož Ankara viní ze zosnování nedávného pokusu o puč v Turecku. Řekl to dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který v televizi CNN Turk zároveň Berlín vyzval, aby uprchlé vydal.

Gülena, který má v Turecku miliony stoupenců a jehož hnutí mimo jiné provozuje nadace a školy v řadě zemí světa, Erdoganova vláda obviňuje ze snahy svrhnout režim již delší dobu. Letos v lednu začal s ním a sedmdesátkou dalších osob v Turecku proces, v němž je skupina obžalována mimo jiné z politické špionáže. Podle prokuratury chtěli obžalovaní svrhnout vládu již v prosinci 2013 tím, že rozpoutali korupční skandál. V něm figuroval například i Erdoganův syn Bilal.

Související