Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se rozhodl stáhnout žaloby podané kvůli urážkám své osoby. Prezident to v pátek oznámil na akci k uctění obětí nezdařeného pokusu o vojenský převrat. Německý právník Ralf Höcker, který tureckého prezidenta zastupuje, ale během sobotního dopoledne oznámil, že žaloby podané v Německu zůstávají v platnosti. Trestnímu stíhání kvůli posměšné básni o Erdoganovi tedy dál čelí německý satirik Jan Böhmermann.

"Oznámení platí jen pro Turecko. V Německu se prozatím nic nemění," uvedl Höcker. V Turecku žalobám kvůli urážkám na adresu Erdogana čelí stovky lidí, napsala agentura AP.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Souhlas k jeho trestnímu stíhání dala německá vláda, která tak vyhověla turecké žádosti, a na kancléřku Angelu Merkelovou se kvůli tomu snesla vlna kritiky.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Erdogan své rozhodnutí podle serveru BBC označil za jednorázové gesto dobré vůle. "Pouze projednou budu shovívavý a ukončím všechny kauzy týkající se neuctivých urážek vůči mé osobě," uvedl prezident.

Související