Papež František v sobotu v Krakově během čtvrtého dne své návštěvy Polska odsoudil vlnu terorismu a pomodlil se za nápravu teroristů. Zároveň se vyslovil pro skromnější a otevřenější církev a naléhal, aby kněží nebyli pohodlní a nepohybovali se jen mezi sebou. Po páteční návštěvě Osvětimi se papež znovu obrátil k mladým lidem, kteří se v Krakově sešli na Světových dnech mládeže.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%
 

"Dotkni se srdcí teroristů, aby dokázali poznat zlo ve svých činech a mohli se obrátit na cestu míru a dobra, respektu k životu a důstojnosti pro všechny lidské bytosti, bez ohledu na náboženství, původ, bohatství či chudobu," pronesl pontifik v modlitbě, k níž se navečer neočekávaně zastavil v krakovském kostele svatého Františka z Assisi.

Při dopolední mši se věnoval tématu proměny církve, jejíž hodnostáře vyzval k bližšímu kontaktu s věřícími. "V našem životě duchovních může často vzniknout pokušení ponořit se do sebe a zůstat ve svých kruzích, ať už ze strachu nebo z pohodlnosti," řekl podle agentury DPA papež při dopolední mši.

"Směr, který udává Ježíš, je ale jednosměrná cesta - vyjít ze sebe sama," dodal s tím, že Ježíš Kristus si přeje církev v pohybu: "A chce, aby jednala tak, jak jednal on… ne jako mocipán, ale jako otrok," prohlásil nejvyšší představitel katolické církve.

Světových dnů mládeže se letos v Polsku účastní na půl milionu mladých poutníků. Papeže také prostřednictvím videonahrávky a fotografií pozdravilo na 1200 křesťanů z obléhaného syrského města Halab. Na videu ukazují, jak slaví křesťanské setkání navzdory občanské válce, která v Sýrii zuří.

Papežové během Světových dní mládeže tradičně obědvají s dobrovolníky, kteří je připravují, a ani František toto pravidlo neporušil. "Ptali jsme se, jakou hudbu má rád, a řekl, že Wagnera," svěřila se agentuře DPA jedna z dobrovolnic vybraných losem, dvacetiletá Němka s polskými kořeny Anna Szargiejová.

Papežova cesta do Polska skončí v neděli slavnostní mší v rámci Světových dní mládeže. V minulých dnech se František setkal i se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, který do Krakova přijel a pozval papeže opět na návštěvu Slovenska, a navštívil také nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi.

Související