Turecké tajné služby začaly už více než rok před pokusem o puč sledovat zakódované zprávy, které si vyměňovali stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara označuje za strůjce nezdařeného vojenského převratu z 15. července. Podle agentury AFP to v sobotu sdělil turecký činitel, který nechtěl být jmenován.

Tento představitel upřesnil, že turecká zpravodajská služba MIT začala dekódovat zprávy, které byly posílané prostřednictvím šifrovací aplikace ByLock od května minulého roku. Toto sledování podle něj umožnilo zjistit jména asi 40 tisíc osob sympatizujících s "hnutím gülenistů", včetně šesti stovek vysoce postavených vojáků.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Velký počet takto identifikovaných osob byl přímo zapojen do pokusu o státní převrat," tvrdil uvedený zdroj. Gülenovi stoupenci jsou podle něj zvyklí posílat si sdělení prostřednictvím zabezpečených systémů výměny zprávy od roku 2013. ByLock začali používat v roce 2014.

Podle Ankary pučisté během pokusu o převrat komunikovali přes aplikaci WhatsApp, umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů mezi vlastníky smartphonů pomocí internetu.

Turecký ministr energetiky Berat Albayrak tento týden řekl, že úřady měly nachystané seznamy členů "Gülenovy sítě" ještě před převratem, a připravily se tak na čistky v různých institucích včetně armády.

Podle nejnovějších údajů citovaných agenturou Anadolu bylo v této souvislosti v Turecku už suspendováno nebo vyhozeno z práce téměř 70 tisíc lidí. Týká se to justice, škol, sdělovacích prostředků, zdravotnictví i jiných sektorů.

 

Výkon povolání byl pozastaven i desítkám pracovníků Ústavního soudu, sdělila v prohlášení tato nejvyšší justiční instituce v zemi. Na prověření případného napojení na pučisty musí počkat 64 lidí. Osm pracovníků už bylo vyhozeno a jsou ve vazbě od 18. července.

Erdogan ruší vojenské školy a podřizuje armádu úřadům

Turecký prezident Erdogan v neděli podle agentury Reuters oznámil, že turecká vláda v reakci na pokus o převrat uzavře vojenské školy a velení armády bude zcela podřízeno ministerstvu obrany.

Erdogan v rozhovoru s televizní stanicí A Haber prohlásil, že všechny vojenské akademie budou nahrazeny nově vytvořenou národní vojenskou univerzitou. Rozhodnutí podle Reuters oficiálně vstoupí v platnost publikací ve vládním věstníku v neděli.

Všichni vojenští velitelé budou zároveň nově podléhat přímo ministru obrany, což armádu, jejíž část stála za převratem, plně podřídí civilnímu vedení země.

Erdogan v rozhovoru rovněž uvedl, že omezí velikost vojenského četnictva, což je část armády odpovídající za udržování pořádku v některých částech země nespadajících pod pravomoci policie.

 

Související