Podle republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa by USA měly uznat ruskou anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou a silnější spolupráci v boji proti teroristům z organizace Islámský stát. Trump to podle agentury AP řekl v rozhovoru, který v neděli vysílala stanice ABC.

Ruské tajné služby chtějí ovlivnit americké volby, shodují se experti. Kreml se však může přepočítat - čtěte ZDE

"Lidé na Krymu, podle toho, co jsem slyšel, by raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet," uvedl Trump v rozhovoru pro televizi ABC.

Moskva anektovala Krymský poloostrov v únoru 2014. V březnu téhož roku se obyvatelé této části Ukrajiny v referendu vyslovili pro připojení Krymu k Ruské federaci (téměř 97 procent hlasujících bylo pro). USA, EU a některé další země ale uvalily kvůli anexi Krymu na Rusko sankce.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov označil v pondělí Trumpovo prohlášení za nestydatost. Republikánský politik je podle Avakova nebezpečný jak pro Ukrajinu, tak pro Spojené státy. "Extremista, který přitakává Putinově diktatuře, nemůže být zárukou demokratických svobod v USA a ve světě," napsal Avakov na Facebooku. 

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Trump v rozhovoru energicky ubezpečoval americké občany, že prezident Vladimir Putin nemá vůči Ukrajině útočné úmysly. "Na Ukrajinu (Putin) nepůjde, O. K., to musíte chápat. Prostě tam nepůjde, ano?" řekl newyorský magnát. Na upozornění moderátora, že "Putin na Ukrajině už je", Trump odpověděl: "O. K. Dobře, jistým způsobem tam je."

Trump také uvedl, že co se týče Ukrajiny, je to velký "nepořádek", který vznikl za Obamovy administrativy "s jejími silnými vazbami na NATO". 

Americký miliardář Trump se nicméně snažil vyvracet tvrzení, že má dobrý vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Řekl o mně velmi hezké věci. Ale já s ním nemám žádný vztah. Nikdy jsem se s ním nesetkal," řekl Trump.

Související