Turecké speciální jednotky dopadly od neděle 11 členů komanda, které chtělo při nezdařeném červencovém puči zajmout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle agentury Anadolu patřili zadržení vojáci ke skupině, která zahájila útok na hotel v letovisku Marmaris, kde byl Erdogan na dovolené. Podle tureckého ministra obrany Fikriho Işika je celkově na útěku od neúspěšného pokusu o převrat stále ještě 311 vojáků, včetně devíti generálů.

Erdogan byl ale včas varován a odjel z hotelu před příjezdem komanda. Turecko po nepodařeném puči provádí rozsáhlé čistky v kruzích kritických k Erdoganovi. Armáda propustila téměř 1400 vojáků, suspendováno bylo přes 66 tisíc zaměstnanců justice, státní správy a školství.

Ministr obrany Işik v pondělí v televizi CNN Türk nevyloučil, že se v propouštění z armády bude podle potřeby pokračovat. Dodal, že 167 generálů bylo převeleno.

Podle Anadolu bylo devět hledaných vojáků dopadeno v provincii Mugla v neděli, další dva v pondělí. Speciální jednotka vyslala do akce vrtulníky i bezpilotní letadla, při zásahu byla slyšet i střelba, ale podle turecké agentury zprávy o obětech nejsou.

Do operace, při níž měl být Erdogan zajat, bylo podle tureckých médií zapojeno 37 vojáků, 25 z nich bylo dopadeno již dříve.

Představitelé turecké armády se v pondělí sejdou v Ankaře se šéfem náčelníků štábů americké armády Josephem Dunfordem. Od zmařeného puče jde o první kontakt mezi Washingtonem a Ankarou. Dunford bude jednat s náčelníkem Generálního štábu turecké armády Hulusim Akarem a později také s premiérem Binalim Yildirimem.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Představitelé turecké armády se v pondělí sešli v Ankaře se šéfem náčelníků štábů americké armády Josephem Dunfordem. Od zmařeného puče šlo o první kontakt mezi Washingtonem a Ankarou. Dunford, který v rámci toho pokus o převrat důrazně odsoudil, jednal s náčelníkem generálního štábu turecké armády Hulusi Akarem a později také s premiérem Binalim Yildirimem. Vztahy dvou významných členských zemí NATO se zhoršily, když Turecko po nezdařeném pokusu o převrat požádalo o vydání tureckého duchovního Fethullaha Gülena z USA. Podle Ankary je tento bývalý Erdoganův spojenec osnovatelem pokusu o puč. Gülen, který žije v Pensylvánii, obvinění odmítá.

Události v Turecku se promítají i do zemí, kde žijí silné turecké komunity. V německém Kolíně nad Rýnem se v neděli konaly manifestace Erdoganových přívrženců a také odpůrců. Zúčastnilo se jich na 40 000 lidí, akce se obešly bez incidentů, ale policie uvedla do pohotovosti na 2700 příslušníků. Erdogan chtěl v přímém přenosu své stoupence pozdravit, avšak úřady to zakázaly. Turecko si kvůli tomu dnes předvolalo německého chargé d´affaires. Ankara mu předala oficiální stanovisko, podle kterého je nepřijatelné zakázat prezidentovi spojit se s manifestujícími videokonferencí.

Související