Izraelská armáda varovala vojáky před novou hrozbou: populární hrou Pokémon GO. Armáda uvedla, že svým jednotkám z bezpečnostních důvodů zakázala hrát hru na izraelských vojenských základnách. V nařízení vojáky varovala, že hra aktivuje kameru a GPS polohu v telefonu, což by mohlo vést k úniku citlivých informací, jako je umístění základny či její fotografie, uvedla agentura AP.

Armáda má rovněž obavy, že by si vojáci mohli stáhnout falešnou aplikaci, která Pokémon GO napodobuje, a nepovolané osoby by se mohly dostat k informacím z telefonů příslušníků armády. Hra Pokémon GO se odehrává ve virtuálním světě, ale prostřednictvím mobilních telefonů navádí hráče na reálná místa, kde sbírají kultovní animované postavičky.

Před hrozbami, které s hrou souvisejí, varovaly Izraelce i nejrůznější organizace. Sdružení pro boj s rakovinou varovalo hráče, aby nechodili lovit pokémony ven uprostřed dne a vyhýbali se nadměrnému slunečnímu záření. Organizace rovněž nabízí další tipy, jak se chránit před slunečními paprsky. "V samotné hře mají někteří z lovců pokémonů neustále kšiltovku," uvedlo sdružení na svých stránkách. "Ve skutečném světě se také ujistěte, než půjdete ven, že máte čepici," dodala.

Popularity hry využila i pojišťovna AIG v Izraeli, která nabízí osobní úrazové pojištění pokrývající nehody způsobené při chytání pokémonů. Podle zástupce pojišťovny již AIG v souvislosti s tímto novým pojištěním obdržela desítky žádostí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Izraelská záchranná služba informovala o případech, kdy hráči Pokémon GO při hraní hry utrpěli středně těžká zranění. Minulý týden se patnáctiletá dívka zranila na hlavě, když při lovení pokémonů spadla z kola. Pětatřicetiletý hráč pak narazil do skleněných dveří a záchranáři museli zastavovat intenzivní krvácení na jeho dolních končetinách. "Hra zjevně není tak přátelská, jak jsme si mysleli," uvedli záchranáři na svých stránkách.

Pro Palestince je hraní hry velmi frustrující záležitostí, protože na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy nefunguje vysokorychlostní internet. Podle mírových dohod kontroluje veškeré sítě v této oblasti Izrael, který teprve nedávno oznámil, že umožní vysokorychlostní internet v Pásmu Gazy. Zatím se tak ale nestalo. Palestinský trh patří mezi několik málo trhů na světě, kde stále ještě používají starou 2G síť.

Jedním z prvních Palestinců, kteří si hru stáhli, byl šestadvacetiletý animátor Naím. Říká, že se mu podařilo chytit tři pokémony poté, co si nainstaloval 2G síť od jediného poskytovatele mobilních služeb v Pásmu Gazy. "Přestal jsem hrát, protože je to pro mě velmi drahé," uvedl. Narazil i na druhou překážku: Čtvrtý pokémon, kterého chtěl chytit, se nacházel v prostorách Palestinské legislativní rady, což je uzavřená vládní budova palestinského radikálního hnutí Hamás, které Pásmo Gazy kontroluje.

Související