Pokus o vojenský převrat v Turecku z poloviny července způsobil tamní ekonomice škody zhruba za 300 miliard tureckých lir (2,4 bilionu korun). Informoval o tom v úterý turecký tisk s odvoláním na tvrzení ministra obchodu Bülenta Tüfenkciho. Ten si postěžoval, že událost navíc vedla i ke zrušení jednoho milionu turistických rezervací, což představuje další ztráty.

Turecko na hraně: Ekonomice se dařilo, ale státní čistky pověst země kazí - čtěte ZDE

"Vezmeme-li v úvahu všechny stíhačky, vrtulníky, zbraně, bomby a (poškozené) stavby, cena jde do 300 miliard lir, alespoň podle našich počátečních výpočtů," řekl ministr podle deníku Hürriyet.

Tüfenkci dodal, že zrušeno bylo mnoho zahraničních zakázek a řada cizinců přestala Turecko navštěvovat. Pučisté podle něho o Turecku vytvořili obraz země třetího světa s tanky v ulicích.

Ztráty v turistickém sektoru má ale kromě strachu cizinců na svědomí i zákaz vlády třem milionům státních zaměstnanců vzít si po pokusu o převrat dovolenou. Kabinet se tak snažil zabránit potenciálním stoupencům nezdařeného puče uniknout do zahraničí a kromě toho tisícům lidí nařídil odevzdat cestovní pasy.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Například prodej zájezdů do Turecka je v České republice letos meziročně nižší zhruba o polovinu, cestovní kanceláře proti loňsku snížily nasmlouvané ubytovací kapacity na léto. Nezdařený pokus o puč se na zájmu o dovolenou v Turecku ale významně nepodepsal. "Nedávný pokus o převrat neměl v podstatě na poptávku po Turecku vliv, zájezdy se i nadále prodávají a doprodávají až do posledních míst," řekl v úterý marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Ceny zájezdů do Turecka i Egypta jsou nyní historicky nejnižší. "Levnější už to nikdy nebude. Ceny zájezdů do Turecka jsou meziročně až o 50 procent nižší," uvedl v červenci šéf CK Fischer Jiří Jelínek.

Turistický ruch v Turecku už letos těžce zasáhla série teroristických útoků ze strany islamistů a odbojných Kurdů a také diplomatická roztržka s Ruskem po loňském sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou. Ruští turisté až do nedávného usmíření nesměli do Turecka cestovat.

Související