Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý obvinil Západ z podpory terorismu a pučistů, kteří se v polovině července neúspěšně pokusili převzít moc v zemi. V projevu v Ankaře také řekl, že pokus o převrat z 15. července nebyl naplánován v Turecku, ale byl řízen ze zahraničí.

Turecká vláda již před dvěma týdny obvinila ze zosnování pokusu o převrat islámského duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA. Ankara žádá od USA jeho vydání. Washington to ale odmítá, dokud mu turecká vláda nepředloží důkazy. Sám Gülen se od pokusu o převrat distancoval.

"Ti, které považujeme za přátele, straní pučistům a teroristům," řekl Erdogan. Znovu si též postěžoval, že žádný ze zahraničních lídrů nenavštívil po pokusu o převrat Turecko. Přitom do Francie a Belgie podle Erdogana jezdí představitelé států, aby jim vyjádřili solidaritu po teroristických útocích. Pokus o převrat v Turecku si vyžádal na 246 obětí a přes 2000 zraněných.

Erdogan rovněž znovu kritizoval Německo za to, že o víkendu nedovolilo vysílat živě jeho pozdrav na demonstraci, na níž se sešlo v Kolíně nad Rýnem na 30 000 lidí na Erdoganovu podporu.

Turecká vláda po pokusu o převrat zintenzivnila pronásledování příznivců duchovního Gülena, jehož hnutí považuje Erdogan za teroristickou organizaci a dlouhodobě se ho snaží potlačit. V rozsáhlých popřevratových čistkách bylo již v Turecku zatčeno či vyhozeno z práce téměř 70 000 lidí.

Související