Policie začala 1. srpna s kontrolami u hranic s Německem. Zaměřuje se na 15 přechodů, kde několikrát denně provádí namátkové kontroly. Nelegální migrace bezpečnost země neohrožuje, řekl ve čtvrtek novinářům šéf cizinecké policie Milan Majer.

Česko posílí ostrahu hranic. Z Německa by mohli přicházet neúspěšní žadatelé o azyl, bojí se Chovanec - čtěte ZDE

Kontroly u německých hranic se podle Majera dělají třikrát denně a pokaždé trvají zhruba dvě hodiny. "Podobně jako na ostatních hranicích provádíme pouze namátkové kontroly, tipujeme řidiče a zájmová vozidla," řekl Majer. Při nových kontrolách policie zatím nelegální běžence neodhalila.

Šéf cizinecké policie to považuje za preventivní opatření. Může se totiž stát, že by se neúspěšní žadatelé o azyl v Německu mohli pokusit odejít do okolních zemí. Může jich být až 200 tisíc. "Tomu samozřejmě chceme zabránit," řekl Majer.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Už téměř 14 měsíců mají policisté zvýšené kontroly na hranicích s Rakouskem. Podle Majera je rozdíl v tom, že se provádějí na šesti hraničních přechodech a jsou nepřetržité. Dosud policie při těchto kontrolách zajistila 3661 migrantů.

Podle Majera je letos situace mnohem klidnější než v loňském roce. "Letos nezaznamenáváme nárůst nelegální migrace. Trend je klesající," doplnil Majer.

Víc policejních hlídek se zaměřuje také na hranice se Slovenskem. "Je nasazeno zhruba 190 policistů," shrnul počty nasazených policistů u hranic ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj se zmapovalo zhruba 55 míst v Rakousku a Německu, kde jsou žadatelé o azyl.

"Budeme ve spojení s obcemi v okolí těchto míst a budeme tam připravovat opatření, která budou znamenat, že policie bude více vědět a bude seznámena s případným pohybem migrujících osob na českém území," doplnil Chovanec.

Související