Turecko ve čtvrtek vydalo zatykač na islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu a kterého Ankara viní ze zosnování pokusu o státní převrat v polovině července. Podle agentury Anadolu vydal zatykač soud v Istanbulu.

Od nezdařeného puče části armády usiluje Turecko o to, aby Spojené státy Gülena vydaly. Žádosti podalo již dvě – druhou s dalším podrobným odůvodněním poté, co první Američané odmítli jako nedostatečné. K druhému se Washington zatím nevyjádřil.

Gülen zatykač vydaný tureckými úřady odsoudil. "Je dobře zdokumentováno, že turecký soudní systém není nezávislý, takže tento zatykač je jen dalším příkladem příklonu prezidenta Erdogana k autoritativnímu režimu a odklonu od demokracie," uvedl Gülen.

Ve svém prohlášení opětovně odmítl, že by se na pokusu o puč podílel.

Turecké úřady provádějí v zemi od puče rozsáhlé čistky ve státní správě s cílem odstranit skutečné či domnělé příznivce Gülena. O místo a cestovní pasy přišlo několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů či učitelů. Další tisíce osob čelí trestnímu stíhání.

Rozsah čistek znepokojuje domácí opozici i západní země. Například rakouští nejvyšší státní činitelé nepokrytě hovoří o tom, že Turecko je na cestě k diktatuře.

Související