Mezinárodní sportovní arbitráž CAS uznala odvolání ruských veslařů Anastasje Karabelščikovové, Ivana Podšivalova a čtyřnásobné mistryně světa v plavání Julije Jefimovové, kteří neměli startovat na olympijských hrách v Riu kvůli dřívějšímu dopingovému trestu. Podle CAS jde o nepřípustný dvojí postih, případy se nyní vrátí k příslušným mezinárodním federacím.

Případy se nyní vrátí k příslušným mezinárodním federacím, poslední slovo by měla mít zvláštní tříčlenná komise Mezinárodního olympijského výboru. "CAS respektujeme a jejím rozhodnutím se samozřejmě budeme řídit," řekl agentuře AP mluvčí MOV Mark Adams.

MOV po zprávě světové antidopingové agentury WADA o několikaletém systematickém a státem podporovaném dopingu v Rusku zvažoval plošný trest pro všechny ruské sportovce. Pro jejich účast v Riu pak stanovil přísná kritéria: Nesměli být například zmíněni ve zprávě WADA nebo mít v minulosti trest za doping.

Už v roce 2011 však CAS označila za protiprávní takzvané "Ósacké pravidlo" MOV, jež zakazovalo účast sportovců na následujících hrách, pokud si odpykali minimálně šestiměsíční trest za doping. Verdikt, který arbitráž vynesla den před zahájením her, nyní otvírá možnost startu v Riu i pro další ruské reprezentanty.

Pokud se odvolají, arbitráž o jejich případu rozhodne do 24 hodin. To se může týkat třeba i atletky Julije Stěpanovové, která pomohla celý dopingový skandál v ruském sportu rozkrýt. Federace IAAF jí start povolila, MOV se ale právě kvůli její dopingové minulosti postavil proti.

Podle ruských funkcionářů se tímto způsobem může dostat na hry ještě zhruba desítka reprezentantů. Jedním z nich je i cyklistka Olga Zabelinská, po jejímž vyloučení z olympijské časovky chtěla česká strana na uvolněné místo ve startovní listině doplnit Martinu Sáblíkovou.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Světová veslařská federace FISA vyřadila z olympijské regaty celkem 22 ruských reprezentantů. Rusové tak přišli o obě osmiveslice, ženský dvojskif lehkých vah a čtyřku bez kormidelníka lehkých vah. Zbyla jim jediná loď, mužská čtyřka bez kormidelníka, do jejíž sestavy se však Podšivalov už pravděpodobně nevrátí. Karabelščikovová měla usednout do vyřazené osmy.

Sportovci, kteří se v minulosti provinili proti dopingovým pravidlům, přijeli na OH i v jiných výpravách. Tresty si v minulosti odpykali například američtí běžci Justin Gatlin a LaShawn Merritt. "I to možná sehrálo v rozhodování arbitráže svou roli, že to bylo selektivní pravidlo a vztahovalo se pouze na sportovce z jedné země," řekl právník Jan Šťovíček České televizi.

Kvalifikační kritéria na OH splnilo 387 ruských sportovců. Pro všechny atlety ale platil zákaz účasti na mezinárodních soutěžích už od loňského listopadu, následoval hromadný trest pro všechny ruské vzpěrače a start ostatních závisel na rozhodnutí mezinárodních sportovních svazů. Po škrtech ve veslování, kanoistice, cyklistice, plavání, zápasu a jachtingu se ruská výprava ztenčila na 271 reprezentantů.

Podle ruských médií CAS a posléze také komise MOV vyhověly odvolání plavců Vladimira Morozova a Nikity Lobinceva. Členové bronzové štafety z Londýna přitom neměli v minulosti dopingový nález, jejich jména se však objevila ve zprávě WADA. Arbitráž rozhodnutí o obou plavcích ještě nezveřejnila.

Související