Odmítnutí ruského víza českému novináři Ondřeji Soukupovi není odvetou za obdobné kroky českých úřadů vůči ruským zpravodajům. Oznámilo to v pátek podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí.

Český novinář se přitom odvolal na neoficiální informace, že jde o odvetné opatření za neprodloužení akreditace pro dva ruské novináře v Česku. Moskva v pátek takové vysvětlení odmítla.

Ruská odveta? Moskva nevydala vízum prvnímu českému novináři - čtěte ZDE

"Jediné, co k tomu v tuto chvíli mohu říct, je, že na úterý máme předvolanou chargé d'affaires ambasády Ruské federace v Praze a budeme se s ní o tom bavit. Budeme zjišťovat, co za tím je a s čím to může souviset," řekla HN mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Letos na jaře české ministerstvo zahraničí neprodloužilo vízum zpravodaji agentury RIA Novosti Alexandru Kuranovovi a dopisovateli vládního list Rossijskaja gazeta Vladimiru Sněgirjovovi, údajně kvůli spolupráci s ruskými tajnými službami. Ruská strana tehdy reagovala prohlášením, že přijme odvetné kroky.

V pátek ale podle TASS ruská diplomacie popřela, že by odepření víza Soukupovi, který je redaktorem HN, s kauzami Kuranova a Sněgirjova souviselo.

"Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné," uvádí se ve sdělení ministerstva. 

"Považujeme za možné poznamenat, že v souladu se závazky, které vyplývají z účasti naší země v řadě integračních seskupení, přihlíží Rusko v otázce vydávání víz i k mínění našich partnerů," dodává stručná ministerská zpráva.

"Integračního partnera", k jehož mínění Moskva při sankci proti Soukupovi mohla přihlížet, ruské ministerstvo blíže nespecifikuje. Rusko je pilířem integračního seskupení zvaného Euroasijská hospodářská unie, jehož členy jsou kromě Ruska také Bělorusko, Kazachstán a Arménie.

Ondřej Soukup byl ale před měsícem v novinářském doprovodu ministra zahraničí České republiky Lubomíra Zaorálka v Bělorusku, které Soukupovi bez problémů vydalo pro tuto návštěvu novinářské vízum. V jiných zemích, které by připadaly v úvahu, jako je Kazachstán či Arménie, Ondřej Soukup v posledních letech nebyl ani nežádal o jejich novinářské vízum.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

V širším chápání je Rusko součástí Společenství nezávislých států, které sdružuje všechny bývalé sovětské republiky s výjimkou Ukrajiny, Gruzie a pobaltských států.