Ozbrojenci v pátek zaútočili na dav lidí na tržišti v indickém státu Ásám na severovýchodě země. Nejméně 14 lidí zabili a dalších 16 zranili. Oznámila to místní policie, která z útoku viní kmenové separatisty z Národní demokratické fronty Bódska (NDFB), kteří již mají na svědomí řadu podobných krvavých akcí.

Jeden z asi šesti ozbrojenců použil při útoku granát, který způsobil požár v jedné z hojně navštěvovaných budov tržiště ve městě Kokrajhar. Jeden útočník byl zabit, ostatní uprchli a skrývají se v nedalekém lese, citovala agentura Reuters místní policii. 

Úřady připisují podobné "barbarské útoky" separatistům z kmene Bódů, kteří již desítky let bojují za nezávislost regionu. Bódové jsou kmen mongolského původu, který vyznává animistické náboženství.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Jeho příslušníci tvrdí, že jsou v rámci Ásámu znevýhodňováni. Ze zhruba 33 milionů obyvatel Ásámu tvoří Bódové asi deset procent.

Ministr financí a zdravotnictví státu Ásám Himanta Biswa Sarma řekl Reuters, že podle něj měl útok za cíl destabilizovat mír v oblasti. K činu se ale zatím žádná organizace nepřihlásila. 

Ásám, hraničící s Bhútánem a Bangladéšem, je proslulý pěstováním čaje, ale má za sebou i dlouhé dějiny sektářského a kmenového násilí mezi Bódy, přistěhovanými muslimy a dalšími místními etnickými skupinami. Za poslední tři desetiletí bylo při násilnostech v Ásámu zabito nejméně deset tisíc lidí, převážně civilistů.

Související