Rakousko znovu zesílilo svou kritiku poměrů v Turecku, když v neděli pohrozilo zablokováním přístupových rozhovorů Turecka s Evropskou unií. Ministr zahraničí Sebastian Kurz v rozhovoru pro list Kurier řekl, že je proti otevření nových kapitol v jednání mezi Bruselem a Ankarou.

Vztahy Turecka a Evropy se ochlazují kvůli trestu smrti se zpětnou platností a velkým čistkám - čtěte ZDE

Přístupové rozhovory postupují velmi pomalu od roku 2005, kdy byly zahájeny. Uzavřena byla zatím jen jedna z 35 kapitol. "V radě ministrů zahraničí EU mám svůj hlas. Na pořadu je otázka, zda otevřít další přístupové kapitoly, a já jsem proti," uvedl ministr. Souhlasné stanovisko evropských ministrů musí být jednomyslné, a Kurz má tak prakticky právo veta.

Vztahy mezi Tureckem a Rakouskem se vyostřily minulý týden, když se spolkový kancléř Christian Kern vyslovil proti pokračování přístupových rozhovorů kvůli tvrdému postupu Ankary proti opozici a údajnému oslabování demokratických principů v zemi.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Podle ministra Kurze Turecko nesplnilo podmínky nezbytné pro dosažení pokroku ve vztazích s EU. "Kritéria pro liberalizaci vízové politiky nebudou v Turecku naplněna. Požadavky stanovené přístupovými rozhovory Turecko nesplnilo," konstatoval v rozhovoru pro Kurier.

Kurzův německý kolega Frank-Walter Steinmeier v pátek prohlásil, že unijní jednání s Tureckem jsou ve slepé uličce, ale vyslovil se proti jejich úplnému zastavení. EU podle něj musí uvažovat "v širších měřítcích" o rámci svých vztahů s Ankarou.

Související