Stíhání obžalovaných expremiéra Petra Nečase, jeho manželky Jany Nečasové a někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka se zřejmě protáhne.

Vynesení rozsudku může odložit nečekaný problém - soudkyně Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 už v případu dále nechce rozhodovat. Informovala o tom Česká televize.

Králová požádala o odnětí kauzy, o kterém nyní bude rozhodovat Městský soud v Praze. Důvody Králová ani mluvčí soudu Markéta Puci nechtěly komentovat. Podle mluvčí ale Králová navrhuje, aby byla kauza delegována k jinému soudu, který spadá do pražského obvodu. Jednání soudu zatím nebylo stanoveno.

Nečasovy s Bočkem obžalovali olomoučtí žalobci z vrchního státního zastupitelství v kauze poslaneckých trafik pro bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Šéfka premiérova kabinetu Nečasová podle žalobců spolu s náměstkem Bočkem v roce 2012 navedla premiéra Nečase, aby poslancům nabídl lukrativní funkce ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu.

Trojice poslanců totiž nechtěla podpořit vládní návrh, v němž šlo o přehlasování senátního veta takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn.

Všichni tři poslanci se později svých mandátů skutečně vzdali a balíček prošel. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali vysoké pozice ve státních podnicích.

Tluchoř i obžalovaný náměstek Boček existenci dohody odmítli. Původně byli stíháni i všichni tři poslanci, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu.

Loni v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému navíc přiřkl statisícové odškodné.

Nečasová v této kauze neuspěla loni v srpnu u Ústavního soudu se stížností na trestní stíhání a vazbu. Se stížností neuspěl ani Boček.

Soudkyně Králová se se spisem Jany Nečasové nesetkala poprvé. Letos v červnu ji a trojici tehdejších zpravodajců zprostila obžaloby v kauze možného zneužití Vojenského zpravodajství.

Žalobci je vinili ze sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové a dvou pracovníků z Úřadu vlády a žádali pro všechny více než tříleté tresty vězení.