Ukrajinský soudce byl dopaden při přebírání úplatku ve výši 150 tisíc dolarů (asi 3,6 milionu korun), ale nemohl být zatčen, protože jej chrání imunita. Generální prokurátor Jurij Lucenko ve středu potvrdil, že zatčení kyjevského soudce Mykoly Čause nejprve musí povolit parlament. Ale ten je momentálně na prázdninách.

"Ano, soudce je nepochybně nedotknutelný až do příslušného rozhodnutí sněmovny. Jak ta se zachová, na to se musíte zeptat poslanců," řekl novinářům Lucenko a dodal, že žádná jiná alternativní cesta neexistuje.

Prokurátor současně pogratuloval detektivům z nového protikorupčního úřadu NABU, kteří o úterním večeru přistihli soudce Čause se zavařovací sklenicí obsahující zmíněnou sumu peněz. V případě prokázání viny hrozí soudci až 12 let vězení.

Podle listu Ukrajinska pravda až dosud nebylo oznámeno, že by se kvůli soudcovu případu měli poslanci sejít na mimořádném zasedání parlamentu. A Čaus, který na přelomu let 2013 a 2014 soudil i demonstranty proti proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, měl podle soudu ve středu normálně přijít do práce.

Korupce představuje pro Ukrajinu opravdovou pohromu, i když prozápadní vedení země se dušuje, že potírání neduhu je prioritou. Mezinárodní měnový fond před několika měsíci přerušil finanční pomoc Ukrajině i proto, že se Kyjevu nepodařilo v potírání korupce výrazněji pokročit.

Kyjevská prokuratura nicméně minulý měsíc oznámila, že policie zatkla náměstka ministra zdravotnictví Romana Vasylyšyna kvůli podezření z korupce, spočívající v systematickém vymáhání úplatků od lékařů, aby směli vykonávat svou praxi. Šlo o prvního vysokého ukrajinského hodnostáře zatčeného kvůli korupci od nástupu nového předsedy vlády Volodymyra Hrojsmana v dubnu letošního roku. "Nikdo zkorumpovaný neunikne trestu. Nedovolím, aby se vytvářely zločinné systémy a okrádali se ukrajinští občané!" slíbil premiér.

Související