V Saúdské Arábii začal soud se 14 osobami obviněnými v souvislosti s nehodou, při níž loni zabil jeřáb ze staveniště v Mekce 111 lidí. Jeřáb patřil firmě patřící vlivné rodině bin Ládinů, která také zajišťovala jeho provoz. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP a saúdskoarabský tisk.

Státní noviny napsaly, že proces začal ve středu a před soudem stanulo šest Saúdských Arabů, včetně jistého miliardáře. Na lavici obžalovaných usedlo i osm cizinců - dva Pákistánci, Kanaďan, Jordánec, Palestinec, Egypťan, Filipínec a občan Spojených arabských emirátů. Společně čelí obvinění z nedbalosti, poškozování veřejného majetku a nedodržování bezpečnostních předpisů.

Všichni jsou zřejmě zaměstnanci stavební firmy Saudi Binladin Group (SBG).

Místní list Ukáz napsal, že státní zástupci nepodali obvinění proti dalším 42 vyšetřovaným, včetně 16 členů vlivné rodiny bin Ládinů.

SBG vlastní nejbližší příbuzní Američany zabitého islámského radikála Usámy bin Ládina, který byl vůdcem teroristické sítě Al-Káida.

Klan bin Ládinů udržuje po desetiletí blízké vztahy se saúdskoarabskou královskou rodinou, připomněla AP.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Obří jeřáb SBG spadl 11. září 2015 na staveništi u Velké mešity v Mekce, která patří k nejposvátnějším místům islámu.

Incident se stal krátce před zahájením tradiční každoroční muslimské pouti do Mekky, kterou má alespoň jednou za život vykonat každý vyznavač islámu.

Podle poslední bilance zemřelo v důsledku tragédie 111 osob a skoro 400 lidí utrpělo zranění. Podle saúdskoarabského tisku má osm ze zraněných trvalé následky.

Saúdskoarabský úřad civilní obrany loni uvedl, že se jeřáb zřítil kvůli silnému větru a dešti. SBG byla potrestána za nedodržení bezpečnostních předpisů. Podle vyšetřovatelů pracoval jeřáb vysoký 200 metrů a vážící 1350 tun za větru o rychlosti 80 kilometrů v hodině a ve chvíli pádu měl rameno zvednuté v úhlu 87 stupňů.

Související