Nová série explozí v pátek zasáhla turistická letoviska na jihu Thajska, kde výbuchy nastražené trhaviny zabíjely už ve čtvrtek. Celkem od čtvrtka zahynuli nejméně čtyři lidé, desítky dalších utrpěly zranění.

Mezi zraněnými jsou i zahraniční turisté, podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí však mezi oběťmi nebyli žádní Češi. K útokům se nikdo nepřihlásil, podle spekulací může jít o projevy nesouhlasu s nynějším vojenským režimem v zemi. Thajská policie zatím nikoho nezadržela. Podle zástupce šéfa thajské policie Pongsapata Pongčaroena však v sobotu nebo nejpozději v neděli budou mít vyšetřovatelé k dispozici seznam podezřelých osob.

Během necelých 24 hodin explodovalo na pěti turisticky oblíbených místech jedenáct náloží, spočítala agentura AP.

Ve čtvrtek zemřela při výbuchu dvou bomb v přímořském letovisku Čua Čin jedna Thajka a další dvě desítky lidí utrpěly zranění. Puma odpálená mobilním telefonem předtím usmrtila jednoho člověka na tržišti ve městě Trang.

V pátek zatím policie informovala o celkem osmi explozích, dvě z nich se odehrály opět v letovisku Čua Čin.

Tam vybuchly dvě nálože u hodinové věže v centru města a zabily nejméně jednoho člověka, další tři osoby jsou zraněné.

Dva výbuchy zaznamenali rovněž na ostrově Pchúket, na tamní pláži Loma způsobila trhavina jedno zranění.

Ve městě Surat Tchani byly v pátek během jedné hodiny odpáleny dvě nálože, při prvním z výbuchů u policejní stanice zemřel jeden člověk, další tři lidé byli zraněni.

Policie uvedla, že měla informace o tom, že se útoky chystají, nevěděla však nic bližšího o přesném načasování. Výbuchy podle ní zřejmě nesouvisejí s mezinárodním islámským terorismem, jde prý o akce "místní sabotáže".

Policejní mluvčí Pijapchant Pingmuangsajt ale zdůraznil, že vyšetřování stále probíhá a zatím nebylo zjištěno nic, co by exploze v populárních turistických destinacích spojovalo. Zástupci armády nicméně tvrdí, že dosud spáchané atentáty nesou stejný rukopis a že se zřejmě jedná o koordinovanou akci.

Šéf thajské vojenské vlády Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci po státním převratu v roce 2014, v pátek v první reakci odsoudil atentáty jako čin těch, kdo chtějí v zemi šířit chaos.

O pachatelích se zatím v médiích pouze spekuluje, nejpravděpodobnější však je, že jimi jsou buď muslimští povstalci nebo odpůrci vojenské vlády. Během povstaleckých bojů v převážně muslimských jižních provinciích zemřelo během 12 let na 6500 lidí, ozbrojenci však dosud nikdy neútočili na turisty.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová v pátek ráno uvedla, že mezi zraněnými byli ve čtvrtek převážně Nizozemci, Italové, Rakušani a Němci.

Podle předběžných informací nebyli žádní Češi zraněni či usmrceni ani při další sérii explozí v noci na pátek. Vzhledem k období dešťů teď v Thajsku není turistická sezona, ta začíná v polovině listopadu. Valentová doplnila, že ministerstvo dlouhodobě upozorňuje na riziko teroristických útoků na jihu Thajska a v Bangkoku.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

V letovisku Čua Čin má svůj palác 88letý thajský král Pchúmipchon Adundét, který je nejdéle vládnoucím monarchou světa a má mnoho
kritiků.

Pátek je v zemi tradiční den volna u příležitosti narozenin královny Sirikit.

Útoky mohou souviset i s rostoucím odporem vůči vojenské vládě, která minulý týden v referendu prosadila změny ústavy.

Související