Tenistka Petra Kvitová vybojovala na olympijských hrách v Riu de Janeiru bronz ve dvouhře. Česká jednička se oklepala z páteční semifinálové porážky s Portoričankou Mónicou Puigovou a v duelu o třetí místo zdolala Američanku Madison Keysovou po dvou hodinách a 15 minutách 7:5, 2:6 a 6:2.

Skifař Ondřej Synek nezopakoval stříbrné umístění z minulých her, v Riu dojel třetí - čtěte ZDE

Šestadvacetiletá Kvitová získala pro samostatnou Českou republiku teprve druhou tenisovou medaili z dvouhry a navázala na singlový bronz Jany Novotné z Atlanty v roce 1996.

Česká výprava má nyní v Riu na kontě čtyři cenné kovy a jistotu pátého, protože v souboji o třetí místo ve čtyřhře proti sobě nastoupí reprezentační kolegyně Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou a Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. Kvitová se zároveň stala první českou ženskou medailistkou na hrách v Brazílii.

Světová čtrnáctka Kvitová v posledním vzájemném souboji s Keysovou prohrála v květnu na antuce v Římě 0:2 na sety, v sobotu ale podala proti hráčce postavené na žebříčku WTA o pět míst výše mnohem lepší výkon.

Česká jednička hned v úvodní hře nevyužila brejkbol a pak v prvním setu většinu času dotahovala.

Agresivně hrající Keysová si v desátém gamu vypracovala dva setboly, Kvitová ale díky dobrému servisu oba odvrátila.

Rodačka z Bílovce naopak v následujícím gamu po výborném forhendu po lajně sebrala soupeřce podání a následně dotáhla sadu k vítězství.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kvitová tradičně neudržela konstantní výkonnost po celý zápas a v druhém setu od stavu 2:2 prohrála čtyři hry po sobě. V rozhodujícím dějství ale přišel další zvrat. Česká levačka hned v úvodním gamu zvládla dva těžké voleje a vydřela brejk. Ve třetím gamu získala soupeřčin servis znovu a pak vedla už 4:0.

Za stavu 5:2 šla Kvitová podávat na výhru. Blízkost cenného kovu na ni dolehla a nevyužila vedení 40:0, dokonce musela odvracet brejkbol, ale čtvrtý mečbol už proměnila. Poklekla na dvorec, nevěřícně schovala hlavu do dlaní a mohla si užívat zisk své první olympijské medaile.