Celkem devět mrtvých a více než dvě stovky zraněných si vyžádala trojice pumových útoků, které otřásly v posledních 24 hodinách východem Turecka. Informovaly o tom ve čtvrtek turecké úřady, které atentáty připisují kurdským separatistům.

Dvě nálože vyletěly do povětří u policejních stanic, třetí zasáhla projíždějící vojenské auto. Kurdští rebelové tak po několika týdnech relativního klidu následujících nezdařený pokus o puč opět zahájili násilný boj, uvedla agentura AFP.

První exploze nastala ve středu večer v provincii Van nedaleko turecko-íránské hranice. Výbušnina nastražená v autě před policejní stanicí, která slouží také jako ubytovna pro strážce zákona, zabila policistu a dva civilisty. Zraněno bylo 53 civilistů a 20 příslušníků policie.

Druhý výbuch se odehrál na dvoře policejní stanice ve východotureckém městě Elazig, kde zemřeli tři policisté a 146 lidí bylo zraněno. Nejméně 14 zraněných je ve vážném stavu, uvedl guvernér provincie Elazig Murat Zorluoglu.

Dosud poslední výbuch nastal ve čtvrtek krátce po poledni v oblasti Hizan ve východoturecké provincii Bitlis, kde bomba nastražená u silnice zničila armádní vozidlo. Tři vojáci zemřeli, dalších šest bylo zraněno.

Útoky proti policejním složkám se v Turecku v posledních dnech zintenzivnily. V pondělí přišlo při explozi nedaleko města Diyarbakir na jihovýchodě země o život šest lidí, dalších 21 jich bylo zraněno. Turecká vláda tento útok připsala kurdským separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK), kteří v této oblasti svádějí tvrdé boje s tureckou armádou.

Na policejní a vojenské cíle útočí na jihovýchodě země především povstalci ze zakázané PKK. Ti po loňském krachu mírových jednání s vládou opět se zbraní v ruce bojují za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku. Během armádní ofenzivy proti Kurdům už zahynulo několik tisíc kurdských bojovníků a stovky civilistů a vojáků.

Jeden ze strážců pořádku byl ve čtvrtek podle agentury AP zabit při střetu mezi bezpečnostními složkami a kurdskými povstalci v jedné z vesnic provincie Biltis.

Související