Turecká policie ve čtvrtek ráno v Istanbulu podnikla další razii ve firmách podezřelých ze spojení s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého vláda označuje za organizátora nezdařeného červencového pokusu o převrat.

Informovala o tom televizní stanice CNN Türk, podle níž prokuratura v rámci této operace vydala 187 zatykačů, mezi jinými i na některé přední byznysmeny. Do vazby bylo podle tureckých médií umístěno 60 lidí. Podobná akce se konala už v úterý.

Několik tisíc policistů se ve čtvrtek vydalo zatýkat do sídla několika set firem v různých částech Istanbulu, kde sídlí největší počet podniků v zemi.

Mezi zadrženými je podle agentury AFP i syn istanbulského starosty Kadira Topbaşe, významného člena Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Šest desítek zadržených bylo obviněno z financování skupiny FETÖ, což je zkratka, kterou používají turecké úřady pro skupinu údajných pučistů kolem Gülena.

V úterý v rámci obdobného zátahu zadrželi policisté na 120 podnikatelů či pracovníků firem.

Po nezdařeném pokusu o převrat turecká policie zatkla už více než 40 000 lidí, uvedl ve středu premiér Binali Yildirim. Přibližně polovina z nich byla obviněna a umístěna do vazby. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci přes 81 000 zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků či učitelů. Pět tisíc z nich dostalo výpověď, zbytek byl dočasně zbaven funkcí. 

Ankara opakovaně požádala Washington o vydání Gülena, který dlouhodobě žije v americkém exilu. Spojené státy poslední žádost zkoumají. Duchovní jakýkoli podíl na převratu odmítá, odsoudil jej a požaduje ustavení mezinárodní komise pro vyšetření jeho okolností.

Erdogana Gülen obvinil z autoritářského vedení země a prohlásil, že úřady v žádném případě nejsou při objasňování červencových událostí nestranné.

Související