Zákon o prokazování majetku je v Česku hitem už po několik generací. Proto lze považovat za malý zázrak to, co se stalo minulý měsíc. Poslanci schválili, aby finanční správa dostala pravomoc prověřovat výši majetku daňových poplatníků a při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy je vyšší než sedm milionů korun, zakročit. Ovšem konec radovánek. Zákon má nyní na stole Senát a senátoři jsou k normě o poznání skeptičtější. Dokonce někteří si ji dokážou představit na přezkumu u Ústavního soudu. Nenasazujme jim hned psí hlavu, že chtějí nadále chránit korupčníky a zbohatlíky v českém Eldorádu. Ten zákon je opravdu nedomyšlený a nejlepší by bylo, kdyby zástupci státu museli před Ústavním soudem jasně vysvětlit, jak případný vpád do soukromí občanů České republiky bude vypadat.

Že nějakou normu, která by postihla okaté zbohatnutí, potřebujeme, je možné dokázat porovnáním s právním řádem jiných evropských zemí.

Anebo prostým pohledem na politickou scénu. Absence zákona o prokazování majetku už dala vzniknout spoustě populistických a nedomyšlených kampaní, které sázely na lidskou závist a mylný předpoklad, že každý druhý v republice má nakradeno. Prezidentská Strana práv občanů v roce 2013 před předčasnými sněmovními volbami polepila zemi velmi pěkně vymyšleným billboardem, na kterém zkombinovala hesla "Řekněte ne zlodějům", "Stop Kalouskovi" a "Nakradený majetek zabavit v plné výši!". Pod petici za tvrdý zákon o prokazování majetku se samozřejmě podepsal i prezident a vždy, když se objeví ve sněmovně, tlačí na rychlé schválení tohoto zákona.

Jenže když přijde na cizelování detailů zákona, jsou všichni rétoři proti korupci najednou v koncích.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru