Euro je od základu špatný projekt a měl by skončit, tvrdí profesor ekonomie z Kolumbijské univerzity a držitel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz ve své knize "Euro: Jak společná měna ohrožuje budoucnost Evropy".

"Evropa, místo, kde se zrodilo osvícenství, a kolébka moderní vědy, je od roku finanční krize nepřetržitě v krizi," hodnotí nepříliš optimisticky současný stav Stiglitz. Hlavní sdělení knihy, kterou bývalý poradce amerických prezidentů a ekonom Světové banky vydal letos v srpnu, je jasné: může za to euro.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tržní fundamentalisté v Evropě jsou fascinováni vidinou nízké inflace a vyrovnaných rozpočtů, a zapomínají na růst a prosperitu, domnívá se držitel Nobelovy ceny.
  • "Evropa bude možná muset opustit euro, aby zachránila sama sebe," napsal v komentáři pro deník Financial Times.
  • Řešení vidí slavný ekonom ve vytvoření ne jedné společné měny, ale několika.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.