Filipínský prezident Rodrigo Duterte pohrozil odchodem své země z Organizace spojených národů (OSN) v rozhořčeném výbuchu hněvu proti kritice svého tažení proti drogám, které provázejí už stovky zabitých podezřelých.

"Nechci vás urazit, ale může se stát, že budeme nuceni rozhodnout o vystoupení z OSN," řekl prezident na nedělní tiskové konferenci. Podělil se s novináři také o záměr přizvat Čínu a africké státy k založení nové světové organizace.

Prezident reagoval na kritiku dvou expertů OSN na lidská práva, kteří minulý týden vyzvali Manilu, aby přestala s mimosoudními popravami a zabíjením. Odpovědnost za tyto činy popřel.

Duterte na tiskové konferenci hovořil o OSN jako o neužitečné instituci a kritizoval zabíjení černochů americkou policií. OSN a USA vyčetl, že nejsou s to zastavit krveprolití v Sýrii a v Iráku a že místo toho, aby plnily své povinnosti, starají se o zločince.

"Dokážu světu, že jste velice hloupí," uvedl filipínský prezident na adresu odborníků světové organizace a vybídl je, aby nesčítali jen mrtvé zločince, ale také nevinné životy ztracené vinou drog.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Duterte, který je znám svou neomaleností, na otázku ohledně možných následků svých slov odpověděl, že je mu to jedno a že OSN s ním nejprve měla probrat zprávu svých expertů, než vydala "mizerné prohlášení" proti Filipínám.

Prezidentem byl Duterte zvolen v květnu a od té doby už bylo podle britského listu The Guardian zabito na 900 podezřelých z obchodu s drogami. Jejich životy podle médií nemají na svědomí jen policisté, ale i civilisté, kteří se cítí povzbuzeni Duterteho ostrou rétorikou. Přes 4400 podezřelých skončilo ve vězení a téměř 600 tisíc lidí se v obavách o vlastní život přihlásilo samo.

Nevybíravé razie prováděné nyní na Filipínách se znepokojením sledují ochránci lidských práv a také římskokatolická církev. Duterte ale kritiku nepřijímá a již dříve pohrozil, že nechá osoby podezřelé z kriminální činnosti pozabíjet a poskytne ochranu policistům, jimž bude za jejich boj proti kriminalitě hrozit soudní stíhání.

Související