Brazilská policie zakázala opustit zemi čtyřem vrcholným funkcionářům Irského olympijského výboru (OCI) kvůli vyšetřování nelegálního obchodování se vstupenkami na olympijské soutěže. Policie v závěrečný den her podnikla razii do kanceláří a ubytovacích prostor špiček irské delegace v Riu de Janeiru.

Policie v neděli ještě před závěrečným ceremoniálem zabavila pasy vedoucímu irské výpravy Kevinu Kiltymu, výkonnému šéfovi OCI Stephenu Martinovi a generálnímu sekretáři Dermotu Henihanovi. Trojice, jež také dočasně přišla o mobilní telefony a notebooky, souhlasila s tím, že se v úterý dostaví k výslechu.

Už od středy je ve vazbě prezident OCI Patrick Hickey, jenž je zároveň šéfem Evropského olympijského výboru (EOC) a členem výkonného výboru MOV. "Zahájili jsme operaci na odhalení mezinárodního komplotu překupnictví vstupenek. Naši agenti budou pokračovat ve vyšetřování do úterý," uvedla brazilská policie.

Hickey je podezřelý, že je zapojen do podvodu s dublinskou společností PRO10 Sports Management, což je oficiální irský prodejce vstupenek, a mezinárodní firmou THG Sports, jež se zabývá poskytováním doprovodných služeb při sportovních akcích.

PRO10 podle policie přepustila vstupenky na olympijské soutěže THG Sports, jež je ilegálně prodávala za nadsazené ceny. Kvůli tomu byl v Brazílii již před dvěma týdny zatčen ředitel THG Sports Kevin Mallon.

Policie zabavila THG Sports více než 1 tisíc lístků. Soudce nařídil zatčení dalších čtyř členů vedení THG Sports a tří z PRO10. Obě firmy popřely, že by se dopustily něčeho nezákonného.

Související