Rakouské soudy by měly uprchlíkům usvědčeným z trestných činů automaticky rušit právo na azyl. Podle agentury APA to v pondělí navrhl rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Opatření by se podle něj mělo týkat pouze závažných deliktů, jejich seznam se vláda chystá vypracovat.

Už podle současných zákonů mohou uprchlíci, kteří se v Rakousku dopustí trestného činu, přijít o právo na azyl a o povolení k pobytu. Musí o tom ale v samostatném řízení rozhodnout Spolkový úřad pro zahraniční věci a azyl (BFA), který se záležitostí začne zabývat teprve po vydání pravomocného rozsudku.

Podle Sobotkova návrhu by nyní soudy současně s vynesením rozsudku měly rozhodnout rovněž o tom, zda uprchlík přijde o právo na azyl. Ministr je přesvědčen, že by to urychlilo celé řízení a usnadnilo deportace těch migrantů, kteří spáchají v zemi zločin.

O tom, za jaké zločiny by hrozilo odebrání azylu, zatím rakouská vláda nerozhodla. Ministerstvo vnitra chce seznam vypracovat společně s ministerstvem spravedlnosti. Podle Sobotky by pro zbavení migrantů práva na ochranu měla být rozhodující závažnost trestného činu a také to, zda se ho dotyčný dopustil opakovaně.

Sobotka také navrhuje, aby ze země byli vypovídáni i ti uprchlíci, kteří se dopustí trestného činu a kteří pocházejí ze země, v níž je ozbrojený konflikt. Mezinárodní právo sice zakazuje deportaci takových osob do jejich země původu, podle ministra by ale měli být odsunuti do bezpečného třetího státu, který leží na cestě, po níž do Rakouska přišli.

Související