Bolesti hlavy, nevolnost, oteklé ruce a nohy, to všechno čeká pět mužů a pět žen, kteří se podrobí lékařskému experimentu v nadmořské výšce 4554 metrů nad mořem v Alpách na švýcarsko-italské hranici. Nedostatek kyslíku a nízký atmosférický tlak, kterému budou vystaveni po dobu šesti dnů, budou simulovat podmínky, jež mohou čekat na astronauty během mise na Mars. Výzkum provádí Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR).

"Dosud nedokážeme předpovědět, u kterých lidí se výšková nemoc projeví a jaké jsou její příčiny," vysvětlil na webových stránkách agentury Ulrich Limper, vedoucí lékař z DLR. "Limper bude účastníky osobně sledovat, stráví s nimi celých šest dnů experimentu," sdělila HN mluvčí DLR Manuela Braunová. "V celkovém vzorku 10 lidí je ještě jeden lékař výzkumného týmu," dodala Braunová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.