Severní Korea ve středu u svého východního pobřeží cvičně odpálila z ponorky balistickou raketu. Jihokorejské zdroje uvedly, že střela letěla zhruba 500 kilometrů, dostala se do oblasti japonského vzdušného prostoru a pak dopadla do Japonského moře. Tokio to označilo za ohrožení Japonska, provokace Pchjongjangu odsoudilo už více zemí, včetně Spojených států.

Raketa byla vypálena do velké výšky, uvedla jihokorejská agentura Jonhap. Pokud by letěla po běžné trajektorii, měla by dosah kolem 1000 kilometrů. Představitel velení jihokorejské armády a další experti uvedli, že test ukázal pokrok KLDR v technologii odpalování balistických střel z ponorek. Tyto střely podle agentury AFP doposud nepřesáhly hranici 30 kilometrů.

Schopnost odpalovat rakety z ponorek by mohla Severní Koreji pomoci překonat nový protiraketový štít, který plánuje na svém území Jižní Korea společně se Spojenými státy, uvedla agentura Reuters.

Raketový test byl proveden ze severokorejské ponorkové základny u pobřežního města Sinpcho ve středu ráno kolem 05:30 místního času (v úterý večer SELČ). Spojené státy severokorejskou raketu zaměřily a sledovaly. Podle nich se jednalo o balistickou střelu KN-11. Tento typ střely zatím nikdy tak daleko nedoletěl, prohlásil nejmenovaný americký armádní činitel. Washington označil test za provokaci a hodlá ho projednat v Radě bezpečnosti OSN.

Test ihned tvrdě odsoudili ministři zahraničí Číny, Japonska a Jižní Koreje. Jejich společné kritické prohlášení na adresu KLDR je vzácným projevem jednoty těchto zemí, jejichž vztahy poznamenávají regionální spory a válečná historie.

Šéf diplomacie Číny, která je nejbližším politickým spojencem a poskytovatelem pomoci KLDR, uvedl, že Peking nesouhlasí se severokorejským jaderným a raketovým programem i se všemi "slovy a činy", které způsobují napětí na Korejském poloostrově.

"Jde o vážné ohrožení bezpečnosti Japonska a o nezodpovědný a neprominutelný čin, který zjevně poškozuje regionální mír a stabilitu," řekl japonský premiér Šinzó Abe.

Zpráva o vypuštění balistické střely, což je další z podobných činů KLDR v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, přišla dva dny po zahájení dvanáctidenního společného výročního cvičení USA a Jižní Koreje u Korejského poloostrova za účasti desetitisíců vojáků obou zemí. Cvičení, které Pchjongjang považuje za nácvik invaze, vždy zvýší napětí v regionu.