Americká univerzita v Kábulu se ve středu večer stala terčem útoku, při kterém zahynulo celkem 12 lidí, z toho sedm studentů, tři policisté a dva členové ochranky.  Dalších 44 osob utrpělo zranění, je mezi nimi 35 studentů. Příslušníci bezpečnostních složek usmrtili dva útočníky. Útok začal obrovskou explozí, poté následovala střelba.

Jak uvedl šéf kábulské policie Abdul Rahmán Rahímí, asi 700 studentů bylo z budovy zachráněno, mezi zraněnými je i jeden zahraniční učitel. Útok skončil až po několika hodinách.

K napadení univerzity se zatím nikdo nepřihlásil. Cizinci ale bývají většinou terčem útoků ozbrojenců z Talibanu.

Ozbrojenec či ozbrojenci pronikli do univerzitního komplexu, který následně obklíčily zvláštní afghánské bezpečnostní síly. Zastavit útok pomáhala i malá skupina amerických poradců z operace NATO Resolute Support (Rozhodná podpora), uvedla agentura AFP. 

Jeden ze studentů podle zpravodajské stanice BBC sdělil, že se nacházel 100 metrů od hlavního vchodu do areálu školy, když uslyšel výstřely a mohutný výbuch, který na chvíli ozářil celé okolí. Poté se ozvala střelba uvnitř areálu a také křik.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Někteří studenti dokázali uprchnout, jiní uvízli v učebnách. Představitel afghánského ministerstva vnitra tvrdil, že na univerzitě byli v době útoku stovky posluchačů a také zahraniční profesoři.

Americké ministerstvo zahraničí přepadení univerzity ostře odsoudilo jako útok na budoucnost Afghánistánu.

Americká univerzita v Kábulu je elitní soukromou institucí založenou v roce 2006. V současnosti má podle agentury AFP více než 1700 studentů a výměnné programy s prestižními americkými vysokými školami.

Související