Americká vláda se snaží zachránit Apple před obřím doplatkem daně. Evropská komise obviňuje americkou společnost z toho, že přesouvala zisky do zemí s nižším zdaněním a požaduje po ní, aby rozdíl v daních doplatila. Američané však obviňují komisi, že šikanuje americké firmy a slibuje odplatu.

Evropská komise prošetřuje, zda daňové dohody mezi americkou technologickou společností Apple a Irskem, které jí umožnily platit velmi nízkou daň (dvě procenta namísto 12,5), nebyly ve skutečnosti státní podporou, jež by odporovala evropskému právu. Vychází při tom z vyšetřování, které provedl v roce 2013 americký senát. Z toho tehdy vyplynulo, že Apple díky dohodě s irskou vládou zaplatil nízké nebo žádné daně za zisky ve výši 74 miliard dolarů (1,77 bilionu korun), uvedl list Guardian. Dohodu, kterou měl s Dublinem vyjednat sám Steve Jobs, uzavřel Apple podle vyšetřování ještě v 80. letech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.