Nejméně jedenáct mrtvých a 78 zraněných si v pátek vyžádala exploze bomby uložené v nákladním autě před policejní stanicí ve městě Cizre na jihovýchodě Turecka. S odvoláním na turecké zdravotníky to napsala agentura Reuters. K odpovědnosti za čin se dosud nikdo nepřihlásil, ale stál za ním podle místního guvernéra sebevražedný atentátník. Turecký premiér Binali Yildirim slíbil tvrdé represe vůči osobám zodpovědným za atentát v Cizre. 

Nálož vybuchla v 07:00 místního času (06:00 SELČ) zhruba 50 metrů od policejní stanice. Podle místních médií byl výbuch slyšet velmi daleko a stanici vážně poškodil. Podle Reuters zůstal z třípatrové budovy jen betonový skelet bez oken obklopený hromadou suti. Fotografie zveřejněné po explozi na sociálních sítích podle BBC ukazovaly několikapatrovou budovu, která byla v troskách. Na místě zasahovalo 12 ambulancí, nad městem kroužily vrtulníky.

Na jihovýchodě Turecka se v uplynulých dnech stalo několik policejních stanic terčem pumových útoků. Podle bezpečnostních sil stojí za atentáty obvykle radikálové ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ti po loňském krachu mírových jednání s vládou opět se zbraní v ruce bojují za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku.

Úřady připsaly PKK i páteční útok, přestože se k odpovědnosti za něj nikdo nepřihlásil. Premiér Binali Yildirim slíbil tvrdé represe vůči osobám odpovědným za atentát. Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že atentát jen zvýšil turecké odhodlání bojovat s povstalci. Turecko podle Erdoganova prohlášení bojuje s povstalci nejen doma, ale i v zahraničí.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş uvedl, že teroristická organizace Islámský stát (IS), kurdští povstalci v Turecku i syrští Kurdové chtějí zneužít situace, která v Turecku panuje po zmařeném červencovém pokusu o převrat. Podle vicepremiéra je ale Turecko rozhodnuto své hranice ochránit.

Podle Yildirima turecká armáda čistí syrské pohraničí od bojovníků IS a dalších teroristických skupin, aby tak zabránila další možné uprchlické vlně. Dodal, že operace v Sýrii bude pokračovat, dokud nebude zajištěna bezpečnost Turecka, kterou teroristé chtějí ohrozit odtržením části tureckého území.

Yildirim rovněž řekl, že situace v Sýrii a v Iráku se nadále zhoršuje a že jejími důsledky pro migraci je třeba se zabývat na unijní úrovni. Je rovněž přesvědčen, že evropští spojenci Ankary by za migranty měli přijmout větší odpovědnost.

Související