Přinejmenším 60 obětí si v pondělí vyžádal sebevražedný útok na vojenský areál v jihojemenském přístavním městě Adenu. S odvoláním na místní zdravotníky to uvedla agentura AFP. O šedesáti obětech hovoří také agentura Amak, jejímž prostřednictvím se k atentátu přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Nálet arabské koalice zasáhl školu na severu Jemenu a zabil deset dětí. Rijád tvrdí, že mířil na výcvikové centrum rebelů - čtěte ZDE

Původně se hovořilo o 11 až 15 mrtvých. Dosavadní bilance, kterou s odvoláním na organizaci Lékaři bez hranic zveřejnila agentura Reuters, hovořila o 45 obětech sebevražedného útoku. 

Zranění při útoku utrpělo podle různých zdrojů kolem třiceti až šedesáti lidí.

Sebevražedný atentátník zaútočil vozem naloženým trhavinami na lidi, kteří se shromáždili u náborového a školicího střediska v areálu, který v Adenu patří armádě věrné ústřední jemenské vládě.

Podle agentury Reuters šlo o rekruty, kteří čekali na výdej snídaně. Podle agentury AP se měli vydat do Saúdské Arábie, aby se odtamtud zapojili do boje proti šíitským povstalcům na severu Jemenu.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

V Jemenu už dva roky trvá konflikt mezi šíitskými povstalci a sunnitskou vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Loni v březnu se do bojů zapojily Saúdská Arábie a další arabské státy, které podporují vládní síly hlavně leteckými údery na povstalce.

Podle různých zdrojů si už konflikt vyžádal až 9 tisíc obětí. Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které nepřinesly ukončení sporu.

Pondělní útok je třetím nejtragičtějším v historii země.

Související