Mexická vysoká škola Universidad Panamericana uznala, že se mexický prezident Enrique Peňa Nieto dopustil ve své diplomové práci plagiátorství. Informovala o tom v pondělí agentura EFE.

Potvrdilo se tak obvinění novinářů, které dříve odmítl mluvčí mexické vlády.

Soukromá vysoká škola podle EFE nicméně uvedla, že prezidenta nemůže postihnout, protože podle jejích pravidel nelze za takovýto podvod potrestat bývalé studenty. Právnický titul tak Nietovi zůstane, napsal web mexické verze měsíčníku Forbes.

Z plagiátorství původně obvinil prezidenta mexický portál Aristegui Noticias, jenž tvrdil, že Nieto bez přiznání autorství opsal 29 procent své práce, kterou v roce 1991 zakončil studium práv. Mluvčí Nietovy vlády tehdy obvinění odmítl s tím, že je překvapen zájmem novinářů o "stylistické chyby, jako jsou citace bez uvozovek a chybějící odkazy na autory".

Podle Aristegui Noticias prezident opsal 197 ze 682 odstavců své práce, v nichž převzal texty autorů, jakými jsou například mexický historik Enrique Krauze či americká historička Linda Hallová. Mnohé autory, které podle novinářů Nieto okopíroval, navíc nezmínil ani v přehledu použité literatury.

Universidad Panamericana je spojena s mezinárodní katolickou organizací Opus Dei, jež bývá obviňována z elitářství a zneužívání vlivu díky napojení na politické špičky.

Členy organizace jsou politici i vysoce postavení vatikánští duchovní. Seznam členů je ale tajný a vstup složitý.

Kritiku si Opus Dei vysloužila i kvůli působení svých členů v ultrapravicových vládách, například za frankistické diktatury (1939 až 1975) ve Španělsku či v 70. letech v Latinské Americe.

Související