Republikánský uchazeč o americký prezidentský úřad Donald Trump oznámil, že se ve středu zastaví na krátké návštěvě v Mexiku a soukromě se sejde s mexickým prezidentem. Jde o překvapivý krok vzhledem k tomu, jak nelichotivě se Trump o této zemi a o mexických imigrantech po celou dobu prezidentské kampaně vyjadřuje. Trumpova cesta do Mexika se uskuteční krátce předtím, než Trump pronese svůj plánovaný projev o imigraci.

Pro Trumpa bude návštěva Mexika první zahraniční cestou po republikánské nominaci. V kampani Trump mimo jiné prohlásil, že Mexiko je domovem násilníků a zločinců, a slíbil vybudovat na hranici mezi oběma zeměmi zeď.

Trumpova návštěva se uskuteční na pozvání mexického prezidenta Enriqua Peni Nieta, který v minulosti amerického miliardáře přirovnal k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. "Věřím v dialog jako způsob, jak podpořit zájmy Mexika ve světě a především chránit Mexičany, ať už jsou kdekoliv," poznamenal Nieto před schůzkou s Trumpem.

Trump se chystá ve středu večer pronést v arizonském Phoenixu projev na téma boje proti nelegální imigraci. Pro Trumpa je to jedno z klíčových témat kampaně. Republikánský kandidát na začátku kampaně v době primárek řekl, že hodlá vyhostit všech odhadovaných 11 milionů lidí, kteří ve Spojených státech žijí nelegálně. Nicméně v poslední době - ve snaze získat na svou stranu více umírněných voličů - naznačil, že je ochoten zmírnit své stanovisko, uvedla agentura AP.

Související