Přes milion Venezuelanů z celé země ve čtvrtek v Caracasu demonstrovalo za referendum o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Ten svolal shromáždění svých příznivců do centra města, kde opozici označil za pučisty. Pochodu na Caracas se Madurův režim snažil v předchozích dnech zabránit, pozatýkal řadu aktivistů a nevpustil do země několik zahraničních novinářů. Informoval o tom španělský deník El País.

"Ukázali jsme světu důležitost Venezuely, která chce změnu. Je to historický pochod. Dnes začíná závěrečná část našeho boje," řekl politik a opoziční mluvčí Jesús Torrealba. Počet účastníků demonstrace vyčíslil mezi 950 000 a 1,1 milionu, což je podle něho nejpočetnější politické shromáždění za několik posledních desetiletí.

"Padne, padne, tato vláda padne," křičeli demonstranti v bílých košilích a kšiltovkách v barvách venezuelské vlajky. Manifestující zcela zaplnili několik hlavních tříd na východě metropole. Do Caracasu dorazili z různých částí země, někteří museli nechat své vozy za městem, protože dál je nepustila policie.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Bojujeme za něco, co je v souladu s ústavou, nikdo nechce nepokoje... Chystáme mírovou demonstraci," uvedl před zahájením akce opoziční lídr Henrique Capriles. Cílem manifestace bylo urychlit svolání referenda o odvolání socialistického prezidenta, jehož konání vláda podle opozice záměrně oddaluje.

Pokud se plebiscit uskuteční po 10. lednu příštího roku a Maduro bude odvolán, nahradí ho viceprezident z téže politické strany. Vysloví-li se lidé pro odchod Madura před tímto datem, musí se konat nové volby. Podle nedávného průzkumu si Madurovo odvolání přeje 64 procent voličů.

Již časně ráno místního času (po poledni SELČ) se začaly ke Caracasu sjíždět tisíce lidí z různých částí země. Capriles oznámil, že policie zablokovala tunel La Cabrera na dálnici z Valencie do Caracasu. Tato dálnice je hlavní trasou do metropole ze západu země. Po několika hodinách policie tunel otevřela.

Francouzský list Le Monde ve čtvrtek oficiálně protestoval proti vyhoštění své zvláštní zpravodajky Marie-Eve Deltoeufové, kterou ve středu venezuelské úřady na letišti v Caracasu nevpustily do země. Stejný osud potkal podle ředitele listu Le Monde také novináře z amerického rádia NPR Johna Otise a Cesara Morena z kolumbijského rozhlasu Caracol.

Podle agentury AFP úřady ve středu večer zabránily v cestě do země také dopisovateli listu Miami Herald, kolumbijské novinářce Doře Glottmanové a týmu televize al-Džazíra.

Prezident Maduro svolal do centra Caracasu své přiznivce, před nimiž akci opozice označil za puč. "Mám připravený dekret, jímž přijdou o imunitu všichni ve veřejných funkcích, kteří ji využívají ke konspiraci, komplotu, k tomu, aby šli proti národu a proti míru," prohlásil před tisíci svých příznivců Maduro.

Podle analytiků mu podobně tvrdá rétorika spíše uškodí, neboť k udržení přízně skalních stoupenců ji nepotřebuje, avšak opozice se kvůli Madurovým slovům ještě více semkne. "Vláda dělá velkou chybu, když přilévá olej do ohně," uvedl caracaský politolog Dimitris Pantoulas, podle něhož dokazuje mobilizovanost opozice fakt, že řada lidí přijela do Caracasu navzdory tomu, že je doba dovolených.

Šéf opoziční koalice MUD Jesús Torrealba odpoledne informoval, že 7. září se uskuteční další demonstrace, tentokrát před sídlem Národní volební rady. Ta má nyní vyhlásit datum, od něhož musí opozice za tři dny shromáždit podpisy 20 procent voličů, tedy téměř čtyř milionů lidí.