Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se před blížícími volbami rozhodl politicky parazitovat na problémech soužití s Romy, uvedl v pátek premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k výroku ministra financí o romském koncentračním táboře v Letech na Písecku. Babiš podle serveru Aktuálně.cz ve čtvrtek při návštěvě vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu řekl, že do Let byli posíláni ti, kdo nechtěli pracovat. Podle Sobotky tak Babiš překročil tenkou hranici mezi populismem a náckovstvím. Premiér to uvedl na Facebooku.

Sobotka napsal, že za dva a půl roku v koaliční vládě ani jednou nezaznamenal, že by se Babiš nějak zajímal o problematiku sociálně vyloučených lokalit. Hnutí ANO navíc podle premiéra všemožně brzdí přípravu zákona o sociálním bydlení, který jako jediný může ukončit současnou praxi zneužívání části dávek na bydlení. Návštěvu v romské lokalitě Sobotka označil za účelové předvolební divadlo. "Je jen otázka, zda na tuto návštěvu chtěl Andrej Babiš promyšleně mediálně upozornit ve stylu kampaně (kandidáta na amerického prezidenta) Donalda Trumpa, anebo zda se jen nekontroloval a řekl, co si myslí," doplnil premiér.

Vicepremiér Babiš ve čtvrtek ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup, a byl tam," řekl údajně. Sobotka v pátek uvedl, že Babišovy výroky zpochybňují romský holokaust a popírají doložená historická fakta. Při návštěvě romské lokality si Babiš podle šéfa vlády vypomohl nepravdivou historickou paralelou, za kterou by se nemuseli stydět představitelé protektorátu Čechy a Morava ani současné extrémní pravice.

"Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil. Člověk, který v naší zemi disponuje naprosto ojedinělou koncentrací ekonomické, mediální a politické moci, ukázal, že mu v honbě za hlasy není nic svaté," napsal premiér. Babiše vyzval, aby se omluvil a seznámil s historií. "Na jeho místě bych zajel do Let a na hodně dlouho sklonil hlavu před památníkem mužů, žen a dětí, kteří buď skončili svůj život v Osvětimi, nebo byli utýráni nelidskými poměry, které v tomto táboře panovaly," dodal.

Za svůj výrok o Letech se už Babiš omluvil na pátečním zahájení volební kampaně ANO v Ostravě. Tvrdí ale, že se jen špatně vyjádřil a jeho slova byla vytržena z kontextu. Někteří čeští politici včetně ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) vicepremiéra kvůli výrokům o Letech vyzvali, aby odstoupil. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že pokud premiér Babiše do úterka neodvolá, navrhne TOP 09 příští týden zařazení mimořádného bodu na program sněmovny.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil během druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi.