Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pátek zveřejnil dokumenty z vyšetřování demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové kvůli její aféře s využíváním soukromého e-mailu v době, kdy zastávala funkci ministryně zahraničí Spojených států. Z materiálů je například patrné, že Clintonová při výslechu opakovaně odmítla, že by některé elektronické dopisy před jejich vydáním úřadům upravovala, případně je smazala.

Prezidentská kandidátka řekla, že vyzvala své právníky, aby všechny pracovní e-maily předali ministerstvu zahraničí, a do jejich práce pak už nijak nezasahovala. Rovněž uvedla, že nikdo během doby, kdy byla v ministerské funkci, nezpochybnil její používání soukromého e-mailu pro pracovní záležitosti. Zaměstnanci úřadu sdělili FBI, že zprávy od Clintonové měly v poli odesílatele jen H, protože adresa soukromého poštovního serveru byla skrytá.

Clintonová podle svých poradců pravidelně měnila svůj telefon Blackberry. Ministryně také kontaktovala svého předchůdce Colina Powella v lednu 2009, aby se ho zeptala na jeho zkušenosti s používáním telefonu Blackberry, když byl ve funkci. Powell jí doporučil velkou obezřetnost.

Někdejší ministryně také FBI sdělila, že si nevzpomíná na žádné školení o tom, jak zacházet s utajovanými informacemi a federálními záznamy. Dodala, že na ministerstvu panovala skepse ohledně stavu tamní počítačové sítě; při této příležitosti připomněla případy, kdy byly vládní systémy zkompromitovány.

Skandál s e-maily se táhne od jara 2015. Tehdy vyšlo najevo, že Clintonová jako šéfka americké diplomacie v letech 2009 až 2013 komunikovala přes soukromou elektronickou poštu. Přišlo se na to, když ministerstvo zahraničí požádalo bývalé ministry o zaslání služební elektronické komunikace kvůli archivaci. Clintonová prý předala úřadu 55 000 stránek úředních e-mailů, které však byly uloženy v její soukromé schránce.

FBI, která se případem zabývala, kauzu odložila, přestože Clintonovou za "krajně nedbalé" využívání soukromého serveru kritizovala. Vyšetřovatelé ale nakonec dospěli k názoru, že nespáchala žádný zločin. "Mailovou aféru" Clintonové nicméně v rámci nynější předvolební kampaně využívá její soupeř v souboji o Bílý dům, kandidát republikánů Donald Trump.

Související