Proslulá katolická misionářka matka Tereza, která pečovala o chudé, se 19 let po smrti stala svatou. Ve Vatikánu ji v neděli za účasti desítek tisíc poutníků svatořečil papež František. Na ceremonii na Svatopetrské náměstí dorazilo i několik stovek sester řádu Misionářek milosrdenství (Misionářky lásky), který matka Tereza založila, či 13 hlav států, uvedla agentura AP.

"Po zralém uvážení a vzývání Boží pomoci i po poradě s našimi četnými bratry potvrzujeme a prohlašujeme blahoslavenou matku Terezu z Kalkaty svatou a zapisujeme ji do seznamu svatých," oznámil papež, čímž formálně dokončil proces svatořečení.

Ještě než papež čtení textu o prohlášení svatosti dokončil, poutníci na náměstí propukli v jásot. Svatořečení matky Terezy, k níž patřil věčný úsměv stejně neodmyslitelně jako modro-bílé sárí, bylo jedním z nejrychlejších v historii katolické církve.

"Své srdce dala světu," prohlásila poutnice Charlotte Sambaová, která na ceremonii přijela z Gabonu. Připomněla také její soucit, odpuštění a práci pro chudé. Mezi návštěvníky bylo i 1500 bezdomovců.

Vatikán svatořečení organizoval ve stínu obav z možného teroristického útoku, neboť v posledních měsících teroristé hlásící se k radikálnímu hnutí Islámský stát udeřili ve Francii, v Belgii či v Německu. Na bezpečnost očekávaných zhruba 100 tisíc poutníků v neděli dohlíželo asi tři tisíce policistů, nad Vatikánem úřady uzavřely vzdušný prostor.

Matka Tereza se již šest let po smrti stala blahoslavenou. Tehdejší papež Jan Pavel II. ji za ni prohlásil v říjnu 2003 ve Vatikánu. Zázrak nutný k blahořečení se podle církve stal 5. září 1998, přesně rok po smrti řeholnice, v klášteře u bangladéšských hranic, kam s velkým nádorem v břiše přišla Indka Monika Besraová. Vatikán uznal, že nádor zmizel poté, co se jeptišky modlily k matce Tereze. Druhý zázrak, který cestu ke svatořečení otevřel, Vatikán oznámil loni 18. prosince. Zázrak spočíval v nevysvětlitelném uzdravení muže v Brazílii, který byl v kómatu kvůli několika abscesům na mozku. Podle katolické církve pomohla modlitba jeho manželky k matce Tereze.