Na okraj summitu G20, na kterém se lídři skupina zavázali podpořit slábnoucí růst globální ekonomiky a postavit se proti obchodnímu protekcionismu, se sešli prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Barack Obama a jednali o situaci v Sýrii a na Ukrajině.

K žádnému průlomu v jednání ale Obama s Putinem nedospěli. Dohodli se však, že budou nadále společně hledat cestu k poskytování pomoci tisícům civilistů v obležených syrských městech. S odvoláním na vysokého představitele americké vlády o tom informovala agentura AP. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že kromě Sýrie mluvili prezidenti také o situaci na Ukrajině.

Setkání podle Peskova trvalo déle, než se očekávalo, a sice plných 90 minut. Šéfové Kremlu a Bílého domu se dohodli, že vysocí představitelé ruského a amerického ministerstva zahraničí se sejdou k dalším rozhovorům o Sýrii co nejdříve, pravděpodobně ještě tento týden.

Americká strana se snaží urychleně dospět k dohodě, protože má na paměti zhoršující se podmínky v obleženém městě Halab. Současně ale Spojené státy nechtějí uzavřít dohodu, která by nebyla efektivní, řekl vysoký činitel americké vlády.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

V Chang-čou, kde se v neděli a v pondělí koná summit velkých světových ekonomik, už o Sýrii opakovaně jednali šéfové americké a ruské diplomacie Sergej Lavrov a John Kerry. Podle amerického ministerstva zahraničí rozdíly v postojích stran přetrvávají. Lavrov a Kerry se účastnili i pondělní schůzky svých prezidentů.

Rusko v syrské občanské válce podporuje síly syrského prezidenta Bašára Asada, které bojují proti rebelům, mezi nimiž jsou islamisté i umírnění povstalci. USA a jejich spojenci v konfliktu stojí na straně umírněných odpůrců Asadova režimu.

Putin a Obama spolu v Chang-čou ještě dříve několikrát krátce hovořili "vestoje" a dohodli se na pondělním rozhovoru. Iniciativa vzešla od Obamy, tvrdí ruská tisková agentura TASS. Dodala, že Obama a Putin se naposledy sešli na klimatické konferenci v Paříži loni v listopadu; letos spolu několikrát telefonovali.

Související