Zemědělci, přepravci či obchodníci v Calais v pondělí ráno zahájili protestní pochod a blokádu města. Chtějí tak poukázat na dopad, který má uprchlický tábor na chod města a celého regionu.

Ráno zahájili "Operaci hlemýžď", kdy asi 70 kamionů a traktorů pomalou jízdou blokuje dálnici. "Chceme pomalu jet po dálnici A16 z Dunkerque do Calais: jedna skupina z Dunkerque a druhá pak z Bologne. Zemědělci se k nám přidají po cestě. Zůstaneme tu, dokud to bude nutné," uvedl pro BBC Jean-Pierre Delevigne z francouzského sdružení přepravců FNTR.

Není jasné, kdy blokádu ukončí. Je možné, že celá akce bude trvat až několik dnů.

Francouzské úřady již varují před kolonami u Calais. Město přitom patří mezi významné dopravní uzly. Odtud míří přepravci do Velké Británie.

"Operace hlemýžď" zkomplikuje dopravu

Calais kdysi patřilo mezi oblíbené destinace. Často do něj jezdili Britové, a to třeba i na jednodenní výlety. Jenže to už dávno neplatí, mnozí vnímají město jako synonymum pro tamní uprchlický tábor, kterému se kvůli nevyhovujícím podmínkám přezdívá "džungle".

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Obchodníkům, restauratérům i hoteliérům dlouhodobě klesají tržby. "Město je mrtvé. Turisté sem nechtějí jezdit. Lidé, kteří tu žijí, mají strach," popsal pro server The Local jeden z pekařů v Calais.

Na potíže si stěžují i zemědělci a v neposlední řadě přepravci. Ti musí čelit vzrůstajícímu násilí malé skupiny migrantů a pašeráků, kteří se pokoušejí zpomalit a zastavit kamiony, aby se dostali dovnitř.

Napětí mezi obyvateli a utečenci tak dlouhodobě roste. "Sekají mi ovocné stromy, používají je pak k tomu, aby zablokovali kamiony. Berou mi taky balíky slámy. Zapalují je, aby zastavili řidiče," uvedl pro France TV Info farmář Xavier Foissey. "Je to tu jako opravdový papiňák. Pokud úřady nebudou nic dělat, tak to může skončit dramaticky," myslí si.

Nespokojení obyvatelé nyní požadují, aby jim francouzská vláda pomohla a stanovila jasný kalendář, kdy přistoupí k vyklizení uprchlického tábora.

Chceme více bezpečnosti

Minulý pátek do Calais zavítal ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Ten oznámil, že vláda přikročí k postupnému vyklizení uprchlického tábora. Současně prý pro migranty vytvoří nová místa v azylových a uprchlických centrech ve Francii. Přesné datum si ale nechal pro sebe.

"Ministr vnitra Cazeneuve oznámil, že vyklidí tábor, ale my potřebujeme více bezpečnosti," komentoval jeho slova David Sagnard, šéf francouzského sdružení přepravců FNTR. "Pokud dojde k vyklizení za tři měsíce, tak to pro nás bude znamenat další tři měsíce útoků a násilí. Musí k tomu dojít rychleji," vyzval.

Nevládní organizace a státní úřady se dlouhodobě přou o to, kolik běženců v Calais pobývá. Oficiální čísla hovoří asi o 6900 lidech, zatímco nevládní organizace udávají až 10 tisíc. Poukazují také na to, že počet utečenců rychle roste – od začátku léta se zdvojnásobil. V otřesných podmínkách živoří také zhruba 900 dětí, z toho mnohé jsou bez doprovodu.

Související