Při dvojím sebevražedném útoku v afghánské metropoli Kábulu zahynulo v pondělí nejméně 24 lidí a dalších 91 bylo zraněno. Oznámily to tamní úřady. Útok se stal nedaleko ministerstva obrany.

K útoku se prostřednictvím svého účtu na Twitteru přihlásil mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid, informovala agentura AP.

Nálože odpálili dva pěší sebevrazi jen několik minut po sobě. Druhý výbuch následoval krátce po prvním ve chvíli, kdy se na místo seběhli policisté a vojáci. Původní bilance uváděly pět až devět obětí. Není vyloučeno, že počet obětí nadále poroste.

Afghánský prezident Ašraf Graní útok odsoudil v prohlášení, v němž uvedl: "Nepřátelé Afghánistánu ztratili schopnost bojovat proti bezpečnostním a obranným silám, a proto útočí na dálnice, města, mešity, školy a obyčejné obyvatele."

Jen několik hodin po dvojím sebevražedném útoku se v centru Kábulu, v oblasti, kde bydlí množství cizinců a diplomatů, ozvala velká exploze a po ní následovala střelba, informovaly agentury DPA a Reuters. O případných obětech nejsou zatím žádné informace. K útoku, který se uskutečnil hodinu před půlnocí místního času, se zatím nikdo nepřihlásil.

Tálibán bojuje proti vládě v Kábulu, podporované Spojenými státy, už 15 let. V posledních měsících ozbrojenci zesílili ofenzivu proti vládním silám a znásobili počet útoků prováděných přímo v afghánském hlavním městě. Poslední atentát se tam odehrál 25. srpna a vyžádal si 16 obětí.

Související