"Je to splněný sen. Musím se pořád štípat, abych se ujistil, že se mi to jenom nezdá," prohlásil po nočním startu rakety se sondou Osiris-Rex hlavní vědec mise Dante Lauretta z arizonské univerzity v Tucsonu.

Cesta k asteroidu potrvá dva roky. Nosná raketa Atlas V414 dopraví více než dvoutunovou sondu na oběžnou dráhu kolem Slunce. S pomocí gravitačního pole Země ji pak řídicí středisko nasměruje k asteroidu Bennu. Raketa odstartovala z rampy 41, která se nachází nedaleko od místa nedávné exploze rakety Falcon 9, přečkala ji však bez poškození.

Přibližovací manévr začne v srpnu 2018 a během něj budou vědci mapovat povrch tělesa a vybírat vhodné místo k přistání. To potrvá nejméně rok, pak dojde k odběru vzorků. Pouzdro s materiálem z asteroidu se vrátí na Zemi roku 2023 a přistane na padáku v pouštní oblasti státu Utah. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.