Jižní Korea neustále zdokonaluje mobilní telefony, severní jaderné bomby. Páteční test byl zatím nejsilnější a zřejmě také nejvydařenější.

Výbuch způsobil zemětřesení o síle 5,3 stupně Richterovy škály. Ze všech pěti dosavadních největší. Pro srovnání: Po prvním nukleárním pokusu před deseti lety dosáhly otřesy síly kolem čtyř stupňů.

Co je však důležitější: za deset let od prvního testu urazil severokorejský režim dalekou cestu ve zvládnutí technologie. Exploze v roce 2006 podle tehdejšího mínění expertů selhala.

V pátek tak Severní Korea překročila práh, protože už je zřejmě schopná sestrojit i jadernou hlavici a umístit ji na balistickou raketu. Předchozí atomové pokusy tomu nenasvědčovaly. Tento už ano.

"Dosáhli přesně toho pokroku, kterého všichni chtěli, aby nedosáhli. Jak v jaderném programu, tak ve vývoji balistických raket," cituje list Washington Post Euana Grahama, bývalého britského diplomata v Pchjongjangu.

Pchjongjang pokročil v jaderném programu, přestože se ho okolní svět pokoušel přesvědčit o demontáži svých zařízení jak vyjednáváním, tak tvrdými sankcemi. Reaktor v Jongbjonu dokonce začali Severokorejci rozebírat, ale stále ještě je funkční.

"Byly už uvaleny sankce na všechno, na co je uvalit lze, takže politika vůči Severní Koreji je zablokovaná. Možnosti Spojených států, Jižní Koreje a Japonska vyvinout tlak na Severní Koreu jsou vyčerpány, uvedl pro agenturu Reuters profesor univerzity v Tokiu a specialista na Severní Koreu Tadaši Kimija.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Severokorejský režim je primárně motivován strachem o své přežití. Převládá paranoia, že pokud nebude mít dostatečný odstrašující prostředek, okolí ho zničí.

Jaderné zbraně mají být pojistkou, že se nikdo nepokusí na Severní Koreu zaútočit nebo ji hospodářsky úplně srazit na kolena. Kim Čong-un sděluje atomovým testem světu: Jsme důležití, musíte s námi jednat, a ne nám diktovat.

Před šesti lety se svět smál, když na vojenské přehlídce v Pchjongjangu vojáci vezli na transportérech makety raket dlouhého doletu. Amatérsky sestavené, pouhým okem bylo vidět, že nejde o skutečné zbraně. Po pátečním ránu už ale smích není namístě.

"Už mají zkušenosti, nelze je již považovat v atomové technologii za zaostalý stát. Není to příliš šťastný den," říká Jeffrey Lewis z Middleburského institutu mezinárodních studií.

Video: Vyzkoušeli jsme jadernou hlavici, ničeho se nebojte. Podívejte se na televizní zprávy KLDR

Video: Vyzkoušeli jsme jadernou hlavici, ničeho se nebojte. Podívejte se na televizní zprávy KLDR