Severní Karolína v pátek jako první americký stát vstoupila do prezidentských voleb, když umožnila voličům odevzdat hlas poštou. V příštích dnech a týdnech se k ní připojí dalších 36 států, které tuto možnost svým občanům dávají. Od 20. října bude v Severní Karolíně možné odevzdat předčasně hlas i osobně přímo do urny. Hlavním datem voleb je 8. listopad.

Odevzdat hlas předčasně může kterýkoli volič bez uvedení důvodu. Podle statistik je o tuto možnost stále větší zájem: zatímco loni tímto způsobem hlasovalo kolem 25 000 severokarolínských voličů, kteří se nemohli nebo nechtěli dostavit k urnám v hlavním termínu, letos už si volební lístky pro korespondenční volbu vyzvedlo téměř 35 000 osob.

Očekává se, že předčasně bude v USA hlasovat víc lidí než ve volbách v roce 2012, kdy tuto možnost zvolilo 35 procent voličů. Dobře si toho jsou vědomi i oba hlavní kandidáti. Hillary Clintonová v pátek navštívila město Charlotte v Severní Karolíně, předčasně hlasující severokarolínské voliče hodlá oslovit i volební štáb Donalda Trumpa.

Volební lístky ze všech 50 států určené Američanům a americkým vojákům žijícím v cizině budou rozesílány po 19. září. Do 8. listopadu se žádné předem odevzdané hlasy nesmějí sčítat.

Související