Odchod Británie z Evropské unie nepříznivě ovlivní vztah Evropy s asijskými velmocemi. Bruselu i Londýnu hrozí oslabení pozic jak ve vztahu k Japonsku, tak ve vztahu k Číně. EU se pak zřejmě bude více orientovat na Čínu, zatímco Japonsko na takzvaném brexitu spíše prodělá. Myslí si to experti, které v úterý citoval server listu The Japan Times.

Například bývalý německý velvyslanec v Japonsku a Číně Volker Stanzel se domnívá, že brexit ve všech oblastech oslabí vyjednávací vliv EU vůči Japonsku a Číně. Změna poměru sil se podle něj projeví i v diskusích o navrhované dohodě o volném obchodu mezi EU a Japonskem.

"V Číně se nad brexitem dost radovali," tvrdí Stanzel. "Čína se teď může stát více asertivní, Peking možná znovu otevře otázku přetrvávajícího zbrojního embarga EU," dodává.

Podobný názor má i bývalý vysoký úředník Evropské komise John Farnell. Podle něj hrozí, že EU bez Británie přijme "defenzivnější" postoj k Číně ve sporech o ocel nebo o průmyslové dotace.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Po brexitu může EU zaujmout i vstřícnější postoj k čínským územním nárokům a také být shovívavější k prohřeškům Pekingu v oblasti lidských práv. Právě Británie se totiž dříve zasazovala o to,že EU při jednáních s Čínou zohledňovala i širší bezpečnostní problémy Dálného východu a Tichomoří, poznamenala britská nevládní organizace Centrum pro evropskou reformu.

Reálné je i nebezpečí, že brexit oslabí vztahy EU s Japonskem. "Myslím, že bez Británie Evropské unii hrozí, že se stane organizací méně nakloněnou liberalizaci světového obchodu, a tedy méně atraktivní pro Japonsko," říká bývalý britský velvyslanec v Japonsku David Warren, jehož japonští přátelé mají prý z brexitu obavy.

Británie byla dlouhodobě považována za přímluvce Japonska uvnitř EU. Po brexitu ale samotný Londýn nebude podle analytiků schopen zlepšit své obchodní vztahy s Japonskem a Čínou. Japonsko, které v Británii mohutně investovalo, může najednou chtít navázat těsnější vazby s Německem a Francií.

S Německem již Japonsko pojí silná angažovanost v rozvojové pomoci, s Francií zase sázka na jadernou energetiku, připomíná ředitelka Evropského institutu pro japonská studia Marie Söderbergová. "Myslím, že japonská vláda bude více jednat přímo s Německem a Francií na dvoustranné úrovni a méně s Evropskou komisí," dodává.

Související