Nápad na vytvoření společné evropské armády, se kterým nyní přicházejí špičky unie, není nový. Mohl se stát skutečností, ještě než se položily základy dnešní evropské integrace, ovšem na začátku 50. let minulého století pohřbily myšlenku Evropského obranného společenství hlasy poslanců francouzského Národního shromáždění. Myšlenka se přesto opakovaně vracela i za studené války, kdy rozhodující roli v odvracení východní hrozby měla Severoatlantická aliance. Tehdy většina nápadů ztroskotala na námitce, že cosi jako evropská armáda by jen dublovalo a v konečném důsledku oslabovalo NATO.

Dnes je vyhlídka na uskutečnění společné evropské obrany lepší než kdykoliv dříve. O její potřebě mluvil nejen předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve své letošní "zprávě o stavu unie", ale více snah ve prospěch společné obrany by uvítaly i Spojené státy. Už nyní je však zřejmé, že za silně znějícími ambicemi mohou přijít podstatně skromnější výsledky. Koneckonců i evropská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová tvrdí, že armáda Evropské unie je vzdálená "50, 60 nebo 100 let".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru