Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek vyzvala k lepší společné ochraně vnějších hranic Evropské unie. Po jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Paříži na společné tiskové konferenci také uvedla, že příliv uprchlíků do Evropy způsobují nejen válečné konflikty, ale i chudoba.

Sobotka se chce na unijním summitu věnovat vytvoření evropské armády. Její vznik podpořil i Orbán - čtěte ZDE

Hollande před pátečním summitem EU na Slovensku vyzval členské země unie, aby vypracovaly jasnou vizi budoucí Evropy. Bratislavské setkání nejvyšších představitelů má podle něj připravit kalendář a takzvanou cestovní mapu pro působení unie po rozhodnutí Británie odejít z EU.

První neformální summit EU po červnovém referendu, ve kterém se Britové vyslovili pro opuštění unie, má podle kancléřky dokázat, že EU je akceschopná. "Shodli jsme se (s Hollandem) na tom, že v Bratislavě má vzniknout program, který jasně ukáže, že jsme odhodláni společně reagovat na slabosti (EU), na úkoly, kterým čelíme," prohlásila Merkelová.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Merkelová a Hollande podle komentářů ladili společnou strategii na summit na Slovensku, které v tomto pololetí unii předsedá. Hlavním tématem bude bezpečnost Evropy. Berlín a Paříž chtějí například lépe chránit vnější hranice EU a posílit spolupráci policií zbylých 27 členských států. Také hodlají prosadit společné vojenské velitelství EU. Proti tomuto projektu byla vždy Británie, která se bratislavské schůzky nezúčastní.

Související