Indonéský daňový úřad zahájí vyšetřování americké internetové společnosti Google, kterou podezírá, že nezaplatila daň z příjmů z reklamy. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Podezření podle daňového úřadu vyvolala skutečnost, že firma odmítla spolupracovat, když jí byl v dubnu zaslán dopis s požadavkem, zda úřady mohou přezkoumat její daňové záznamy.

Google musí v Rusku zaplatit desítky milionů za zneužívání postavení na trhu. U soudu neuspěl - čtěte ZDE

"Odmítli kontrolu, a to je rozhodně známka kriminální aktivity," uvedl na tiskové konferenci jeden z představitelů daňového úřadu. Mluvčí indonéské divize společnosti Google nicméně tvrdí, že firma s vládou plně spolupracuje a platí "veškeré příslušné daně".

Indonéská vláda o možnost přezkoumat daňové záznamy požádala rovněž místní pobočky amerických internetových firem Yahoo!, Twitter a Facebook, které prý na rozdíl od Googlu s tímto požadavkem souhlasily.

Indonéská vláda se domnívá, že Google, Yahoo!, Twitter a Facebook jí dluží daně spojené s výnosy z reklamy, které tyto firmy v zemi vytvářejí. Indonéská pobočka Googlu podle zástupce daňového úřadu zdanila jen zhruba čtyři procenta celkových tržeb, které v zemi vytvořila.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Indonéský daňový úřad ve čtvrtek také oznámil, že provádí daňovou kontrolu u americké automobilky Ford Motor. Místní noviny totiž uvedly, že firma upravila své automobily Everest dovážené do Indonésie tak, aby si snížila daňovou sazbu. Mluvčí Fordu ale řekl, že automobilka striktně dodržuje veškeré indonéské předpisy.

Související