Na 11 mrtvých stoupl počet obětí tajfunu Meranti, který se ve středu a ve čtvrtek přehnal přes Tchaj-wan a jihovýchodní Čínu, napsala agentura Reuters. V Číně muselo být evakuováno více než 300 tisíc obyvatel a zhruba 1,65 milionu domácností se ocitlo bez elektřiny. Agentura AP s odvoláním na čínské oficiální zdroje v jednom okamžiku informovala dokonce o 33 milionech evakuovaných osob; to ale další média nepotvrdila.

Na Tchaj-wanu zemřel jeden člověk a dalších 38 bylo zraněno. Čína nově potvrdila deset obětí a dalších 11 osob zůstává pohřešováno. Záchranáři stále prohledávají zaplavené ulice a elektrikáři se snaží obnovit dodávky proudu do více než milionu domů.

Silný tajfun, který v nárazech dosahoval rychlosti až 370 kilometrů v hodině, v Číně zničil nejméně 1600 domů. Televizní stanice odvysílaly záběry vyvrácených sloupů elektrického napětí a zničených aut ponořených pod vodou ve městě Sia-men, kam tajfun přinesl povodně. Meranti byl nejsilnější tajfun, který tuto oblast Číny zasáhl od roku 1949.

Tchaj-wan, který Meranti okrajově zasáhl ve středu, pokračuje v odklízení škod. Mezitím se k němu blíží další tajfun Malakas. Tchaj-wan by měl zasáhnout v pátek večer nebo v sobotu v ranních hodinách.

Související